„Mezi nová spojení zaváděné v prosinci na území Ústeckého kraje patří nová přímá železniční linka Žatec – Louny – Ústí nad Labem. Půjde v historii kraje o první přímé železniční spojení Žatecka a Lounska s krajským městem. Prozatím pojede čtyřikrát denně,“ uvedl radní pro dopravu Marek Hrabáč.

close Jízdní řád nové linky spěšných vlaků Žatec - Louny - Ústí nad Labem. info Zdroj: Se svolením Ústeckého kraje zoom_in Jízdní řád nové linky spěšných vlaků Žatec - Louny - Ústí nad Labem. (kliknutím obrázek zvětšíte) Nová linka spěšných vlaků pojede po trase Žatec – Postoloprty – Louny – Lovosice – Ústí nad Labem, zastavovat bude ještě v Lišanech u Žatce, Libochovicích a Čížkovicích na Litoměřicku. Čtyři páry spojů jsou postavené s důrazem na ranní dojížďku v pracovní dny do Ústí nad Labem a odpolední směrem na Louny a Žatec. V sobotu pojede jeden ranní spoj na Ústí nad Labem s odjezdem v 6:05 ze Žatce a v neděli jeden večerní spoj s odjezdem z Ústí nad Labem v 18:15. „Mezitím tato jednotka bude obsluhovat trať na Moldavu," vysvětlila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Společnosti GW Train Regio na linku Ústí - Žatec nasadí modernizované motorové jednotky 845, se kterými zajišťuje také rychlíky na objednávku ministerstva dopravy mezi Mostem, Žatcem a Plzní.

Přímé autobusové spojení s krajským městem ani Žatec ani Louny roky nemají. Přímé vlakové spojení Žatce, Loun a Ústí mělo začít fungovat dřív, v posledních letech ale záměr ovlivnila pandemie covidu a také narazil na to, že se kraj s Českými drahami, které na trati mezi Postoloprty a Lovosicemi provozují osobní vlaky, nedohodl na vhodných soupravách. Nakonec kontrakt na novou linku získalo právě GW Train Regio.

České dráhy na zmíněné trati připravují od prosincové změny jízdního řádu několik novinek, jednou bude, že od 1. července do 3. září 2023 pojedou dva páry přímých vlaků v úseku Postoloprty – Doksy a zpět. „Z Postoloprt budou odjíždět v 6:41 (Os 6103) a 12:41 (Os 6109), zpět z Doks pak v v 9:58 (Os 6080 / Os 6108) a v 15:58 (Os 6086 / Os 6114)," sdělil mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Nové spěšné vlaky budou spolu s rychlíky na lince Most – Plzeň jedinými takovými spoji, které přes okres Louny pojedou. Kdysi jich bylo víc. Třeba rychlík Bezdrev jezdil mezi Mostem a Českými Budějovicemi přes Louny, na žateckém západním nádraží zastavovaly rychlíky na cestě mezi Plzní a Děčínem. Žatec i Louny měly před lety přímé vlakové spojení s Prahou. Ve městě chmele dokonce v 90. letech zastavoval mezinárodní rychlík Praha – Chomutov – Karlovy Vary – Marktredwitz a rychlík s přímými vozy mezi Karlovými Vary a Moskvou.