Většina z patnáctičlenného sboru zastupitelů Postoloprt čelí obžalobě, že svým hlasováním o prodeji domu na Marxově náměstí na podzim roku 2015 připravili město o půl milionu korun. Všech deset obžalovaných vinu odmítá, proces považují za zcela zbytečný, za mrhání času a peněz. Kauza se táhne téměř celé volební období a bude mít přesah i do dalšího.

U Okresního soudu v Chomutově proběhla zatím tři líčení, rozsudek do říjnových komunálních voleb nepadne. Soudkyně si nechá vypracovat revizní znalecký posudek, což zabere určitý čas.

Město mělo na dům znalecký posudek z roku 2008. Jím stanovená cena 1,6 milionu se postupně snižovala tak, jak město nemohlo chátrající dům prodat. Při jeho prodeji o sedm let později se zastupitelé opírali o dva odhady ceny domu, které si nechaly vypracovat banky. Podle obžaloby ale radní pochybili. „Nenechali si vypracovat znalecký posudek, který by stanovil obvyklou cenu. Nezohlednili skutečnost, že město před prodejem do objektu investovalo 469 tisíc korun do oprav,“ uvedla státní zástupkyně Radka Pavlišová.

Až na dva kandidují všichni obžalovaní zastupitelé v nastávajících komunálních volbách znovu. Vinu necítí, obvinění odmítají. Investice, které šly do nutných oprav, prý hodnotu domu nijak nenavýšily. Jaká byla tedy skutečná cena domu? To je právě spor mezi obžalobou a obhajobou. „Většina znalců z oboru dává za pravdu nám. Celá obžaloba stojí na jednom nevěrohodném znaleckém posudku,“ řekl starosta Zdeněk Pištora. Jedním z obžalovaných zastupitelů Postoloprt je Pavel Růžička, který je poslancem za hnutí ANO. Jeho kolegové ze Sněmovny ho k trestnímu stíhání odmítli vydat.

K soudu tak půjde, až mu skončí imunita poslance. Dá se očekávat, že uslyší stejný verdikt jako devět jeho kolegů z postoloprtského zastupitelstva.

„Město roky marně prodávalo dům v centru. Pak přišla zájemkyně, která tam měla svatební salon, že by si ho koupila za milion. Tak jsme to řádně dali na vývěsku, projednali, přihlásila se jen ona a jí jsme to prodali. Když to zjistil další zájemce, tak nabídl o něco víc. My jsme mu řekli, že už se dům prodal, ale on šel na policii. Napadl obchod, že jsme to prodali pod cenou,“ popsal celou kauzu Pavel Růžička. V komunálních volbách nyní nekandiduje.

Podal vyšší nabídku

Zmíněným zájemcem byl místní podnikatel Jozef Tišák. „Město dům prodalo pod cenou. Za jeden milion korun. Nabídl jsem až o 50 tisíc víc než druhý zájemce, prodej přesto nebyl zrušený,“ uvedl Tišák, dlouholetý kritik vedení města.

O přízeň voličů při komunálních volbách v Postoloprtech před čtyřmi lety usilovalo deset stran a hnutí, v zastupitelstvu jich má zastoupení osm. Teď je kandidátek jen sedm. Znovu například nekandidují Strana soukromníků ČR a Strana rovných příležitostí, kterým se v posledních volbách nepodařilo získat žádný mandát. Kandidátku nepostavilo ani třeba hnutí ANO.