Nejúspěšnější sportovci Lounska, Žatecka a Podbořanska za rok 2014 budou vyhlášeni dnes, ve středu 11. února večer, ve Vrchlického divadle v Lounech. Oblíbenou anketu už pošestnácté společně pořádají Česká unie sportu Louny (dříve OV ČSTV) a Žatecký a lounský Deník.

Galavečer s vyhlášením sportovců a doprovodným kulturním programem začne v 18 hodin. Moderovat ho bude Radek Šilhan, známý i ze sportovních přenosů na TV Prima. 

„Na galavečeru bude oceněno pět dospělých sportovců, dalších deset jednotlivců v kategorii mládeže, jeden dospělý sportovní kolektiv a tři mládežnické týmy. Také jeden veterán a jeden trenér mládeže," uvedl Miloslav Sklenka, místopředseda České unie sportu Louny. Žebříček oceněných sportovců určili odborníci z unie sportu, sportovní novináři, pomohli ho vytvořit také čtenáři Žateckého a lounského deníku, kteří projevili zájem a zapojili se do čtenářského hlasování.

Kompletní nominace pro letošní ročník najdete zde!

Zájem o večer s vyhlášením okresních sportovců je veliký, v divadle je 260 míst, zbývá už jen pár volných vstupenek. Kdo ze čtenářů Deníku se chce zúčastnit galavečera, vyzvednout si je může ještě dnes v pokladně lounského divadla, případně do 16 hodin v redakci v Žatci. Neváhejte, lístky mohou během dne brzy dojít.

Královny i králové. Kdo si odnesl trofej v minulých letech?

Kdo bude sportovním králem nebo královnou regionu? Získá čtvrté vítězství v řadě cyklistka Lucie Záleská nebo na korunu dosáhne někdo jiný? Zkušený bojovník v anketě nebo nováček? Zasmečuje Ondřej Vít, zlatý z MS v nohejbalu, nebo projede cílem první cyklokrosařka Martina Mikulášková, stříbrná na ME? Nebo udeří bojovník Hany Greisiger, některý z výborných plavců, některá z děvčat úspěšných v aerobiku či překvapí někdo úplně jiný?

Výsledky za rok 2014 se dozvíme už dnes, budou prozrazeny v 18 hodin v divadle v Lounech. Podívejme se ale teď trochu do historie oblíbené ankety. Kdo kraloval v letech minulých?

Mistři světa, Evropy, republiky

Sportovci okresu mistři světa, Evropy, republiky. Několikanásobní medailisté z vrcholných soutěží. Dostat se do této elitní skupinky není vůbec jednoduché. Čtrnáct uplynulých ročníku má devět vítězů. Hned tři sportovci dokázali zvítězit dvakrát, jen jediné Lucii Záleské se podařilo prvenství vybojovat třikrát. Šanci má i tentokrát, cyklistka Lucie Záleská vyhrála v letech 2011, 2012 a 2013, a také loni má na svém kontě mnoho a mnoho úspěchů - jen namátkou jedenácté místo na evropském šampionátu, domácí tituly a umístění ve druhé desítce ve světových pohárech. Ostatní sportovci jí ale vítězství určitě nebudou chtít dát snadno, i oni mají medaile z ME či MS a nespočet je mezi nominovanými republikových šampionů.

Patrik Gedeon při rozhovoru s čtenáři Žateckého a lounského deníku.V roce 2000 si převzal v žateckém divadle první cenu Patrik Gedeon, kapitán tehdy prvoligových blšanských fotbalistů, dnes stále ještě aktivní ligový fotbalista. Chmelaři z Blšan atakovali nejvyšší pozice i o rok později, druhý byl Jan Velkoborský. Všechny ale tehdy předčila žena, kulturistka Barbora Mrázková.

V letech 2002 a 2003 získal nejvíce hlasů motokárový závodník Adam Janouš.

V roce 2004 a 2005 zvítězil triatlonista Jan Wainer. Na druhé místo ho v roce 2006 odsunul cyklokrosař Kamil Ausbuher, tehdy nejlepší český závodník na světovém šampionátu. Ten už ale jistě druhý titul Nejúspěšnějšího sportovce okresu Louny nezíská, ukončil už totiž svou sportovní kariéru.

Rok 2007 patřil karate, když se okresním šampionem stal Jan Tuček, mistr Evropy. Svůj triumf zopakoval v roce 2009, tentokrát byl ale světovým šampionem. Mezi triumfy Tučka se vklínil Ondřej Vít, žatecký nohejbalista, medailista ze světových klání, který o vítězství usiluje také v letošním roce. Stal se mistrem republiky v singlu i dvojicích, navíc byl také členem národního týmu, který vybojoval zlato na MS.

V roce 2010 vyhrála Hana Nachtigalová, která provozovala silový trojboj a stala se tak druhou ženou, jež anketu vyhrála. Třetí vítěznou ženou, která vládla v letech 2011, 2012 a 2013, je dráhařka z Blšan Lucie Záleská.