Už potřetí v řadě vládne sportovcům okresu Louny Lucie Záleská. I za rok 2013 získala nejvíce hlasů od čtenářů, sportovních odborníků a novinářů v anketě Deníku Nejúspěšnější sportovec okresu Louny. Také mládežnická kategorie má královnu, stala se jí plavkyně Lucie Svěcená.

A jak vypadá konečný žebříček? Třetí rok po sobě zvítězila v kategorii jednotlivci dospělí dráhová cyklistka Lucie Záleská. Z evropského šampionátu do 23 let přivezla loni tři bronzové medaile (stíhací závod, omnium, scratch). Na světovém šampionátu elite dojela desátá ve stíhacím závodě a čtrnáctá v omniu. Na závodech světového poháru v Itálii skončila v kategorii do 23 let první, čtvrtá v elite. Před vážným zraněním, po kterém se právě v současné době vrací na cyklistické ovály, byla na 5. místě světového žebříčku ve stíhacím závodě.Oblíbená anketa Deníku a České unie spotu o nejlepší sportovce regionu je u konce. V pátek večer v Podbořanech v Národním domě převzali nejúspěšnější sportovci roku 2013 ocenění.

Stříbrný Tomáš Plevko

Slavnostní vyhlášení Nejúspěšnějšího sportovce roku 2013 okresu Louny v PodbořanechStejně jako v roce 2012, i roce 2013, byl stříbrný žatecký plavec Tomáš Plevko. Nejrychlejší český sprinter se loni představil na MS, kde zlepšil národní rekord na trati 50 metrů volným způsobem a dohmátl na 27. místě. Na ME v Dánsku dohmátl třináctý na 50 m kraul, byl navíc členem bronzové smíšené štafety.

Nejrychlejší český sprinter získal na republikovém šampionátu dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile, nejúspěšnější byl opět na kraulařské padesátce.

Bronz získala Martina Mikulášková, lounská cyklokrosařka, která v prosinci oslavila zisk mistrovského titulu. Mladá Mikulášková byla navíc pátá na ME žen do 23 let, 29. na MS elite. Ve světovém poháru dokázala dojet osmá na nejtěžší trati v Koksijde v kategorii elite, má na kontě také 13. místo z Tábora. Vyhrála jedenáct závodů národního poháru z dvanácti, stala se také celkovou vítězkou poháru.

Cyklistika, plavání, závody psích spřežení

Čtvrté místo patří mezi dospělými jednotlivci dalšímu úspěšnému žateckému plavci Davidu Urbanovi, který se letos mezi dospělými ukázal poprvé. Urban se loni probojoval na ME a MS juniorů. Na evropském šampionátu byl na 16. místě na 50 m kraul a 26. na 100 m kraul. Na světovém šampionátu juniorů dohmátl 24. na 100 m kraul. Na mistrovství republiky juniorů získal osm medailí, čtyři zlaté, jedno stříbro a tři bronzové. Na MČR dospělých získal tři bronzové medaile a jedno čtvrté místo.

Pátá příčka patří Romanu Habáskovi, podbořanskému musherovi psích spřežení. Habásko loni vybojoval na MS stříbro, na ME zlato. 

Mezi mládeží triumfovala Svěcená

Slavnostní vyhlášení Nejúspěšnějšího sportovce roku 2013 okresu Louny v PodbořanechV kategorii mládež jednotlivci si ocenění pro nejlepšího sportovce roku 2013 převzala bezkonkurenční žatecká plavkyně Lucie Svěcená.

Šestnáctiletý supertalent českého plavání vybojoval na MS juniorů bronz na 50 m motýlek a čtvrté místo na 100 m motýlek. Na evropském šampionátu juniorů byla stříbrná na motýlkářské stovce i padesátce, přidala ještě sedmé místo na 200 m znak. Na seniorském ME dohmátla osmá na 50 m motýl, byla členkou bronzové smíšené štafety a páté polohové štafety žen. 

Na MČR dospělých získala devět medailí, šest mělo zlatou hodnotu, jedna stříbrnou a dvě bronzovou. Na republikovém šampionátu juniorů vylovila z bazénu dvanáct medailí – osm zlatých a čtyři stříbrné. V loňském roce Lucie Svěcená několikrát zlepšila seniorské národní rekordy na 50 i 100 m motýl.

Fitness a aerobik 

Druhé místo patří mezi mládeží Kristýně Zahradníčkové. Sedmnáctiletá závodnice ve fitness a aerobik už závodí mezi dospělými. Z MS si přivezla individuální čtvrté místo, v trojicích dokonce vybojovala se svými kolegyněmi zlato. Na ME vybojovala zlato individuální i týmové. Na republikovém šampionátu byla také zlatá, trio pak získalo stříbro.

Bronz vybojoval bratr vítězky Antonín Svěcený. Také on je velmi talentovaným plavcem. Na mistrovství republiky juniorů byl šestkrát první na prsařských tratích. Šestnáctiletý mladík vybojoval zlato už i na republikovém šampionátu dospělých, byl první na 200 m prsa. Na MČR dospělých získal také stříbro a bronz. Na Evropském olympijském festivalu mládeže dohmátl čtvrtý a osmý.

Čtvrté místo v kategorii mládeže získal cyklista Josef Bařtipán. Na silnici vyhrál republikový šampionát v kategorii kadetů. Na dráze jako kadet vyhrál MČR ve stíhacím závodě družstev, stříbrný byl ve sprintu a bronzový ve sprintu družstev. Do cyklokrosařské sezony vstoupil už mezi juniory, na MČR dojel jedenáctý. Při světovém poháru v Táboře dojel 28., na ME 37.

Bojovník Hany Greisiger

Na páté pozici skončil Hany Greisiger. Greisiger vybojoval titul mistra republiky v juniorech i mužích v kategorii do 81 kg. Na MS federace WKA získal zlato v low kicku do 81 kilogramů. Šesté mládežnické místo obsadila Adéla Citová. Lounská závodnice ve fitness a aerobicu vybojovala individuální zlato na MČR mezi juniory a bronz v trojicích, na MS byla čtvrtá v individuálním závodě a bronzová v trojicích. Sedmá skončila Lucie Nesnídalová, čtvrtá dívka národního poháru žaček ve slalomu na divoké vodě.

Osmou příčku oslavil lounský mladý judista Martin Svoboda. Loni se stal mistrem republiky starších žáků v kategorii do 50 kilogramů. Ocenění za deváté místo získal Filip Karbula. Stolní tenista ze Žatce se probojoval loni do osmifinále MČR mladších žáků, pravidelně přiváží úspěchy z krajských turnajů. zvítězil například v krajském Poháru olympijských nadějí. Desátou příčku v kategorii jednotlivců mládež obsadila Marie Hnízdilová. Na MČR mladšího žactva vybojovala plavkyně dvě zlaté medaile na znakařských tratích.

Nejlepším kolektivem jsou nohejbalisté

V podbořanském Národním domě byly v pátek 17. ledna vyhlášeny také nejlepší kolektivy. Mezi dospělými triumfovali žatečtí nohejbalisté. Nohejbalový klub Žatec opět zachránil extraligu, Ondřej Vít je úspěšným českým reprezentantem.

Mezi mládežnickými týmy získala zlato děvčata z Juniorského fitness klubu Louny. Tým lounských mladých děvčat získal zlato a bronz v trojicích na MS, navíc dvě individuální čtvrtá místa. Na ME vyhrála sedmnáctiletá Kristýna Zahradníčková mezi dospělými, navíc vyhrálo i lounské trio. Na MČR získal klub dvě první místa, jedno stříbro a dvě třetí místa.

Slavnostní vyhlášení Nejúspěšnějšího sportovce roku 2013 okresu Louny v PodbořanechStříbro slaví plavání a Jazzmani Žatec. Klub nasbíral loni na MČR juniorů devatenáct zlatých medailí a další stříbrné a bronzové. Medaile mají také z MČR žáků. Sourozenci Svěcení a David Urban už sbírali cenné medaile, včetně zlatých, i na MČR dospělých. Svěcený navíc vybojoval čtvrté místo na Evropském olympijském festivalu mládeže, Urban a Svěcená jeli na MS a ME juniorů, Svěcená přivezla z těchto akcí tři medaile. 

Bronz mezi mládežnickými týmy patří mladým fotbalistům Slavoje Žatec. Tři jeho týmy se staly krajskými přeborníky. První v kraji byli starší dorostenci, starší žáci a mladší žáci.

Nejúspěšnějším trenérem mládeže roku 2013 byl čtenáři, sportovními odborníky a novináři vybrán Jiří Karas.

Jeho svěřenci, žatečtí plavci, získali celou řadu republikových titulů, jsou úspěšnými reprezentanty.

Jako trenér se prosadil také do reprezentační výpravy.

Nejúspěšnějším veteránem pak byl pro rok 2013 vyhlášen Václav Jelínek, cyklista, který dokázal vyhrát mistrovství republiky i mistrovství svě­ta.

Pro rok 2013 je tedy na sportovních polích dobojováno, těšme se na úspěchy letošní. 

Nejúspěšnější sportovec okresu Louny roku 2013:

JEDNOTLIVCI DOSPĚLÍ:

1. Lucie Záleská (cyklistika)
2. Tomáš Plevko (plavání)
3. Martina Mikulášková (cyklokros)
4. David Urban (plavání)
5. Roman Habásko (psí spřežení)

KOLEKTIV DOSPĚLÝCH:

1. Nohejbalový klub Žatec

JEDNOTLIVCI MLÁDEŽ:

1. Lucie Svěcená (plavání)
2. Kristýna Zahradníčková (fitness)
3. Antonín Svěcený (plavání)
4. Josef Bařtipán (cyklistika)
5. Hany Greisiger (kick box)
6. Adéla Citová (fitness)
7. Lucie Nesnídalová (slalom na divoké vodě)
8. Martin Svoboda (judo)
9. Filip Karbula (stolní tenis)
10. Marie Hnízdilová (plavání)

KOLEKTIV MLÁDEŽE:

1. Juniorský fitness klub Louny (fitness a aerobic)
2. Jazzmani Žatec (plavání)
3. FK Slavoj Žatec (fotbal)

TRENÉR MLÁDEŽE:

1. Jiří Karas (plavání)

VETERÁN – MASTERS:

1. Václav Jelínek (cyklistika)