Sportovní fanoušci, máme novou královnu! Vlastně staronovou. Sportovní rok 2012 ovládla a v anketě o Nejúspěšnějšího sportovce okresu Louny se na zlatém stupínku umístila blšanská cyklistka Lucie Záleská. V mládežnické kategorii je první také dívka, bezkonkurenčně bodovala plavkyně Lucie Svěcená.

Oblíbená anketa Deníku a ČSTV o nejlepší sportovce regionu je u konce. Nejúspěšnější sportovce pomohli vybrat i čtenáři Žateckého a lounského deníku, hlasy přidali sportovní odborníci a novináři.

Slavnostní galavečer proběhl v pátek 18. ledna v Městském divadle v Žatci. A zdaleka nebyl plný jen úžasných sportovních výkonů a elegantních sportovců. O kulturní "vložky" se postarali populární Olga Lounová a Jiří Zonyga.

Jak to dopadlo?

A jak žebříček, jehož konečná podoba byla zveřejněna dnes na galavečeru v žateckém divadle, vypadá? Zlato vybojovala Záleská, která si bohužel ocenění sama nemohla převzít, protože se připravuje na světový šampionát na Mallorce. Ocenění za ni převzal její otec. „Lucka je šťastná, děkuje všem fanouškům, kteří jí dlouhodobě podporují," předal vzkaz dcery Pavel Záleský.

V roce 2012 přivezla do Blšan dvě medaile z evropského šampionátu z olympijských disciplín. Za to jí patří první místo. Vybojovala stříbro a bronz na ME žen do 23 let na dráze ve stíhacím závodě a omniu. Na ME žen Elite dlouho bojovala o medaili, nakonec byla ve scratchi sedmá. Na MČR byla mladičká cyklistka zlatá ve scratchi, na trati 500 m s pevným startem, v omniu i stíhačce družstev a stříbrná v bodovacím závodě. Zlatá byla také v časovce dvojic na silnici. Pravidelně také vozí Záleská medaile z prestižních mezinárodních závodů

Grafika

Výsledky ankety Sportovec roku okresu Louny 2012

JEDNOTLIVCI DOSPĚLÍ:
1. - Lucie Záleská (cyklistika)
2. - Tomáš Plevko (plavání)
3. - Martina Mikulášková (cyklistika)
4. - Ondřej Vít (nohejbal)
5. - Adam Janouš (motorismus)

KOLEKTIV DOSPĚLÝCH:
Lokomotiva Louny (házená)

MASTERS – VETERÁN:
Václav Jelínek (cyklistika)

TRENÉR MLÁDEŽE:
Radim Laibl (fotbal)

KOLEKTIV MLÁDEŽE:
1. - Jazzmani Žatec (plavání)
2. - Juniorský fitness klub Louny (aerobik a fitness)
3. - FK Slavoj Žatec (fotbal)

JEDNOTLIVCI MLÁDEŽ:
1. - Lucie Svěcená (plavání)
2. - David Urban (plavání)
3. - Kristýna Zahradníčková (aerobic a fitness)
4. - Vladimír Slanina (sjezd na divoké vodě)
5. - Gustav Seifert (atletika)
6. - Simona Ljapinová (karate)
7. - Antonín Svěcený (plavání)
8. - Barbora Jandová (veslování)
9. - Lucie Nesnídalová (slalom na divoké vodě)
10. - Marie Slováčková (karate)

Slavnostní vyhlášení vítězů ankety Nejlepší sportovec okresu Louny 2012

Stříbrný Tomáš Plevko

Na stříbro dosáhl v anketě v nejprestižnější dospělé kategorii Tomáš Plevko. Žatecký plavec na ME vybojoval bronzovou medaili ve štafetě 4 x 50 m polohový závod, navíc ze štafet přivezl ještě 4, 5. a 8. místo. V individuálních startech dohmátl 12. na 50 m volným způsobem, 31. na 100 m volným způsobem. Absolvoval také svou premiéru na MS, kde byl 31. na 100 m kraul, 34. na 50 m kraul a 40. na trati 50 m motýlek. Plevko se stal nejrychlejším českým plavcem historie, v roce 2012 značně vylepšil národní rekordy na trati 50 m volným způsobem v krátkém i dlouhém bazénu. Druhý byl na MČR na 50 m volným způsobem, na stovce pátý, stejně jako na 50 metrů motýlek.

Plevko v divadle převzal také ocenění Sportovní hvězda čtenářů Deníku, které se uděluje sportovci, který získá nejvíce hlasů v anketě mezi čtenáři Žateckého a lounského deníku. Do konečného žebříčku kromě nich promlouvají také sportovní funkcionáři a odborníci, hlasy připojují také sportovní novináři.

Martina Mikulášková také piluje formu

Slavnostní vyhlášení vítězů ankety Nejlepší sportovec okresu Louny 2012Bronz získala Martina Mikulášková, devatenáctiletá naděje českého cyklokrosu, stříbrná na republikovém šampionátu. Bohužel také ona chyběla, také sice piluje formu na světový šampionát, který za pár dní pojede v USA, do divadla ale nemohla kvůli jiné akci. Absolvovala totiž svůj vlastní maturitní ples. Mikulášková dojela na loňském MS na 22. místě, na ME skončila 12., ve Francii při světovém poháru byla 10. a 13., v Táboře 16. Zvítězila v celkovém pořadí národního poháru.

Čtvrté místo za rok 2012 vybojoval dřívější vítěz jednoho z ročníků ankety Ondřej Vít. Opora žateckých extraligových nohejbalistů získala loni stříbro na světovém šampionátu v trojicích. Pátá příčka patří Adamu Janoušovi. Žatecký motokárový jezdec vybojoval titul mistra republiky, na závodech MS skončil dvanáctý.

Mezi mládežníky září Svěcená

V kategorii mládež jednotlivci si ocenění pro nejlepší sportovkyni roku 2012 převzala Lucie Svěcená. Patnáctiletý supertalent českého plavání při své premiéře na ME dospělých hned dovezl medaili.

Stříbro vybojovala ve štafetě 4 x 50 m polohový závod, navíc skončila mladičká plavkyně mezi evropskou špičkou na 9. místě na 100 m motýlek, 16. na 50 m motýlek a 22. na 100 m znak. Na ME juniorů vybojovala 4. místo na 100 m motýl, 6. na 50 m motýl a 13. na 200 m znak. Na MČR dospělých získala pět titulů, jednou byla stříbrná a dvakrát bronzová. Přidala ještě čtvrté a šesté místo. Ovládla republikové šampionáty dorostu, kde byla dvanáctkrát zlatá a jednou stříbrná. Vylepšila letos několik českých dorosteneckých, ale i dospělých rekordů.

Stříbro v anketě patří jejímu oddílovému kolegovi Davidu UrbanoviČtyřnásobný republikový šampion mezi juniory na kraulařských tratích přidal navíc ještě stříbro a jeden bronz. Na MČR dospělých dohmátl mladík dvakrát bronzový. Přidal ještě čtvrté místo, dvakrát byl pátý a dvakrát šestý.

Třetí místo mezi mládeží vybojovala Kristýna Zahradníčková. Lounská závodnice přivezla stříbro z ME i MS ve fitness a aerobicu. V juniorské kategorii vybojovala lounská závodnice také titul mistryně republiky. Členka zlatého týmu z MS i ME.

Čtvrtá pozice patří Vladimíru Slaninovi, který bodoval na závodech ve sjezdu na divoké vodě. Z ME juniorů přivezl kompletní sbírku medailí, zlato vybojoval v individuálním sprintu. Třetí byl na jednom ze závodů světového poháru dospělých, je dvojnásobným juniorský mistrem republiky, dvě stříbrné medaile má z MČR do 23 let. Slanina vyhrál také jedenáct z dvanácti závodů národního poháru.

Pátý skončil v žebříčku mládeže atlet Gustav Seifert. Žatecký starší žák vybojoval bronz na MČR na 800 m v hale, na letním MČR získal bronz na 1500 m. Na MČR v přespolním běhu skončil čtvrtý.

Kolektivy, mládežníci, trenér

Slavnostní vyhlášení vítězů ankety Nejlepší sportovec okresu Louny 2012Vyhlášen byl v žateckém divadle také nejlepší kolektiv dospělých. Úspěšní byli lounští házenkáři, kteří se po návratu do první ligy dokázali umístit v tabulce na třetím místě.

Mezi mládežníky byly vyhlášeny tři týmy. První místo patří Jazzmanům Žatec, jejichž svěřenci z bazénů vylovili celou řadu republikových titulů, mladá Svěcená dokonce přivezla medaili ze seniorského ME a Urban medaile ze seniorského MČR. Trofej za druhou příčku si odnesly dívky z Juniorského fitness klubu Louny. Lounský tým juniorek zvítězil na světovém i evropském šampionátu fitness a aerobic, medaile vozí pravidelně i z individuálních závodů. Zahradníčková vybojovala titul mistryně republiky, stříbrná byla na Evropě i ve světě. Bronzová příčka patří mladým fotbalistům Slavoje Žatec. Prakticky všechny mládežnické celky Slavoje jsou na předních místech v krajských přeborech, některé po podzimu dokonce vedou a budou bojovat o vítězství.

Nejúspěšnějším trenérem mládeže roku 2012 byl čtenáři Deníku, sportovními odborníky a novináři zvolen Radim Laibl, kouč mladých nadějí Slavoje Žatec.

Ocenění získal také nejlepší veterán, první pozici obhájil cyklista Václav Jelínek. Stříbrný byl na ME i MS v silniční cyklistice mezi veterány. Vybojoval také titul mistra republiky.

Nejlepší sportovce roku 2012 tedy známe, sportovním fanoušci už se ale mohou těšit na zážitky v roce letošním. Doufají, že bude minimálně tak úspěšný, jako ten loňský.