V objektu se počítá s ubytováním, naopak v něm nebude klasická restaurace. Hala má sloužit primárně sportovcům, o pořádání kulturních akcí se neuvažuje. Město nyní vypíše soutěž na zpracovatele studie, která ukáže podobu objektu.

Radní schválili návrh prostorového řešení dle doporučení sportovní komise. „Jsme rádi, že jsme se po dlouhých diskuzích shodli na finálních parametrech. Pro nás jsou velikost hrací plochy nebo výška nad ní důležitější, než jak hala bude sama o sobě vypadat. Zásadní je, aby byla funkční pro sporty, které v Žatci jsou, aby měla parametry na to, aby se v ní mohly hrát nejvyšší soutěže,“ vysvětlil předseda sportovní komise Jiří Karas.

Místo pro 600 diváků

Žatečtí fotbalisté, futsalisté, florbalisté, házenkáři, volejbalisté nebo nohejbalisté by se měli dočkat haly s rozměry hrací plochy 46 x 30 metrů. V případě potřeby se sítěmi rozdělí na dvě nebo tři hřiště. Výška nad nimi je stanovená na 12,5 metru, aby měla parametry po mezinárodní volejbalová utkání.

Objekt by měl mít devět šaten, kapacita hlediště je plánovaná na 600 diváků. „Počítáme i s možností ubytování, aby se v hale mohla konat třeba menší sportovní soustředění,“ sdělil místostarosta Radim Laibl. V návrhu jsou dva dvoulůžkové pokoje a čtyři čtyřlůžkové. „Součástí objektu nebude klasická restaurace, počítá se ale s bufetem a jídelnou, kde bude možné ohřát dovezená jídla,“ popsal žatecký místostarosta. Různým setkáním, školením či kurzům má sloužit zasedací místnost pro 20 až 30 lidí.

Nová sportovní hala má vyrůst na jižním okraji města, v místě dnešního pole vlevo od silnice při výjezdu na Holedeč. U krátké cyklostezky, která propojuje sídliště Jih s lokalitou Kamenný Vršek. U haly se počítá s parkovištěm pro 150 osobních aut a tři autobusy.

Kdy se hala bude stavět? Dřív než v roce 2023 to nebude. Finální rozhodnutí o stavbě haly tak bude na novém zastupitelstvu města zvoleném za rok na podzim. Sportovci mají v Žatci nyní k dispozici sportovní halu Sever u Ohře nebo školní tělocvičny, jejich prostory jsou ale omezené, řada soutěží se v nich hrát nedá. A třeba hlediště pro větší množství diváků chybějí úplně.

Příprava stavby nové haly je na začátku, zatím je jen vybrané místo, kde ještě probíhá změna územního plánu, a jsou stanovené její parametry. Zásadní otázkou je, kolik hala bude stát a kde na to město vezme peníze. Menší, letos dokončená sportovní hala v Podbořanech vyšla na téměř padesát milionů korun. „Samozřejmě požádáme o dotaci stát. Je ale otázkou, zda peníze dostaneme, zájemců z celé republiky je hodně,“ uvedl Radim Laibl. Město si na halu dává peníze „stranou“. Například z přebytku hospodaření za loňský rok na halu vyčlenilo tři miliony korun.