Jako velký problém nevnímají v Lounech působení sprejerů. Samozvaní umělci, respektive jejich díla, se sice čas od času objeví, situace ale není nijak dramatická.

Poslední výraznější případ, kdy sprejeři znepříjemnili ostatním život, je z lounské Poděbradovy ulice. Malůvky se objevily na tamní budově Gymnázia Václava Hlavatého. Vedení školy se proto domluvilo s městskou policií na intenzivnějších kontrolách. „Šetření ještě probíhá, vyhodnocení má být příští týden,“ uvedl Radek Příhoda, zástupce ředitele MP Louny.

„Během uplynulého víkendu se nám na fasádě školy, na průčelí do Poděbradovy ulice, objevily výtvory sprejerů. Ředitel proto kontaktoval městskou policii a situace se řeší,“ popsal situaci Vlastimil Zlatohlávek, zástupce ředitele lounského gymnázia.

Milovníci barev ve sprejích obvykle zdůvodňují svou činnost tím, že chtějí zkrášlit ulice a aspoň trochu potlačit šeď města. Mnohé z nich lze opravdu označit za umělce, kteří dokáží na zdech vytvořit neuvěřitelná díla.

V naprosté většině jde jen o čmáranice

V Lounech se ale o pouličních umělcích nedá mluvit ani s nadsázkou. Vznikají tam totiž pouze takzvané tagy, tedy v podstatě popis toho konkrétního sprejera. Má říci ostatním, že on tam byl a že v této lokalitě působí. Tím to ale také končí – pár čar v nečitelném klikyháku.

S tímto nešvarem se potýká také řada klubů a restaurací, kam mladí chodí. „Umělci“ místo sprejů berou do rukou lihové fixy a podepisují se. Příznačně především na toaletách.

V anketě můžete hlasovat vpravo.

Potrestat někoho, kdo tímto způsobem poničí cizí majetek, je ale značně problematické. „Je potřeba někoho chytit při činu, být na místě v tu chvíli, kdy se věc děje. Bez toho se pachatel velmi špatně usvědčuje,“ říká R. Příhoda. Podle jeho slov na sprejery upozorňují občas sami občané na linku 156. „V takových případech samozřejmě okamžitě vyjíždíme na místo,“ potvrdil zástupce velitele MP. Odstraňování maleb z fasád je velmi náročné, a to jak technologicky, tak finančně.

Pokusy o zkrášlení města se v Lounech příliš neujaly

Několikrát za poslední roky se v Lounech konala setkání sprejerů. Cíl byl jasný – zkrášlit nějaké prostory. Šlo o předem povolené akce.

Jak se ale velmi záhy ukázalo, Louny asi nejsou městem, kde by se tato kultura měla velkou šanci rozvíjet. Proběhlo několik povolených akcí, zájem o ně byl ale stále menší až tyto aktivity pořadatelé nakonec opustili.

Jedním z míst, kde lidé mohli vidět díla pouličních umělců, byla a dosud je zídka u letního cvičiště, nedaleko železničního přejezdu u zastávky Louny – střed. Tam byly malby několikrát obnoveny, ale i tam nakonec snahy sprejerů ustaly. Umělce se spreji si zvaly i různé kluby, jež chtěly originálně a moderně vyzdobit své prostory. Jedna z posledních veřejných akcí se uskutečnila například v lounském klubu K2.

Ten fungoval v komplexu kulturního domu a městské knihovny. Svého času sprejeři na „objednávku“ zkrášlili i někdejší rockový klub Opera.