Česko zažilo rekordně suchou zimu. Podle meteorologů hrozí sucho i na jaře. Žádné velké srážky se totiž v nejbližší době nečekají. Meteorologické stanice zaznamenaly v Česku v prosinci pouze 40 procent z běžného úhrnu srážek, v lednu asi 62 procent. Únor byl srážkově podobně slabý jako prosinec.

Celostátní data potvrzují i měření v okrese Louny. Například v Žatci během končící zimy spadla jen polovina srážek, než bývá v tomto období obvyklé. „Od listopadu do února spadlo na meteorologické stanici v Žatci 47,3 milimetru srážek, což představuje 50 procent normálu. Normál je spočítán za období 1961 až 1990," sdělila Dáša Richterová z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ústí nad Labem.

InfoblokPodobné to bylo i na dalších meteorologických stanicích v okrese Louny. Například od listopadu do února spadlo v Hřivicích 57,2 milimetru srážek, což představuje 54 % normálu. V Cítolibech napršelo nebo nasněžilo 58,2 mm vody, což představuje 60 % normálu.

Průběh zimy byl velmi neobvyklý. Několik měsíců téměř neprší a nesněží. „Pokud v průběhu jara nedojde k výskytu nadprůměrně srážkového období, které by tento nedostatek kompenzovalo, pak tento faktor samozřejmě může nepříznivě přispět ke vzniku sucha v roce 2014," varoval Jan Daňhelka, hydrolog ČHMÚ. Připomněl, že relativně malé sněhové zásoby byly také třeba v roce 2008. Tehdy ale na začátku března přišly intenzivní srážky, které zejména v horských oblastech vyvolaly povodně.

Podle dlouhodobého výhledu by ale měl být letošní březen na srážky povětšinou chudý. V Krušných horách není téměř žádný sníh a vodohospodáři z Povodí Ohře, kteří se běžně v tuto dobu připravují na tání sněhu a vyprazdňují přehrady, nyní naopak s vodou šetří.

Vody je v řece jako v parném létě

Povodí Ohře v polovině února snížilo odtok z Nechranic na 16 metrů krychlových, i přes to hladina vody v přehradě stále klesá. Každý den asi o centimetr. Přítok je totiž stále nižší, než zmíněný odtok. Pohybuje se pod 15 metry krychlovými za vteřinu. Ohří tak nyní teče tolik vody, jako v parném létě.

Od počátku roku klesla hladina na Nechranicích o tři a půl metru. Vodohospodáři se obávají, aby v přehradě byl dostatek vody přes léto. „Hlavním účelem Nechranic je akumulace vody pro různé potřeby. Pro zajištění tohoto účelu je nutné snížit odtok z nádrže a zajistit pro následující období dostatek vody v přehradě," sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Zemědělci kvůli abnormální zimě začali s jarními pracemi dřív, než bývá obvyklé. Sucho ale zatím nepociťují. „Zatím to není nic dramatického," řekl Miroslav Naxera, majitel zemědělské farmy v Libočanech u Žatce. Problém by podle něj nastal, pokud by absence vydatnějších srážek pokračovala i na jaře.