Předseda uskupení Severočeši.cz, Petr Srkal, oznámil, že ruší sobotní protiromskou demonstraci, která se měla konat v Lounech.

„Shromáždění vyvolalo nepřiměřenou pozornost přívrženců DSSS, kteří by naši akci, za zabezpečení vyšší bezpečnosti občanů a veřejnou diskuzi týkající se kriminality, zneužili pro své zviditelnění a tím by ještě více zvýšili napětí mezi spoluobčany,“ uvádí v oznámení, které doručil v úterý 27. září na radnici.

Srkal přitom demonstraci oficiálně oznámil v pondělí, a to v reakci na rvačku v pátek ráno, kterou vyvolal s obyvateli ubytovny firmy Legios. Zřejmě opilý, oblečen do hasičské uniformy a vyzbrojen dřevěnými tyčemi, si tam šel vyřídit účty s tamními Romy. Domníval se, že mu ukradli telefon a kolo. O celém incidentu pak natočil video a zveřejnil ho o na internetu. Události popsané z jeho pohledu, ale upřesnila policie, která Srkala obvinila z výtržnictví.

Starosta Loun Jan Kerner se obávala, že rasistické výzvy P. Srkala zatáhnout město do protiromských nálad, které panují na severu Čech. O to víc nynější krok vítá. „Jsem velmi rád, že nakonec i pan Srkal uznal, že není dobré dát záminku extremistům ze širokého okolí k vyvolávání nepokojů. Louny jsou klidné město a věřím, že tak to zůstane i do budoucna,“ uvedl J. Kerner.

Starosta zároveň vyzdvihl práci Policie ČR a Městské policie, která se na akci začala okamžitě připravovat. „Děkuji též sociálním pracovnicím Městského úřadu za intenzivní práci se sociálně ohroženými skupinami, díky nimž je situace v Lounech v tomto ohledu méně problematická než v jiných městech,“ dodal J. Kerner.

Čtěte také: Petr Srkal stvořil další video. Chce zatočit s cikány

Dokument, který P. Srkal zaslal na lounskou radnici