Petr Srkal z Loun, před rokem neúspěšný kandidát do komunálních voleb a lídr strany Severočeši.cz, se popral. Podle jeho výpovědi ho napadli Romové, kteří ho před tím okradli. Nakonec ale po šetření policie skončil s obviněním on, a to z výtržnictví. Podle policie pravděpodobně opilý Petr Srkal sám nevybíravě napadal obyvatele romské ubytovny, kam se vydal hned dvakrát během jedné noci.

Svoji verzi příběhu Petr Srkal natočil a zveřejnil na internetu. Potlučený v něm emotivně obviňuje Romy z ubytovny firmy Legios, že ho okradli a následně zmlátili. „V nočních hodinách jsem se vracel ze schůzky v Národním domě. Na cestě jsem byl přepaden tlupou cikánů, už odpoledne mi bylo odcizeno kolo. Byl jsem okraden, prohozen skleněnou výplní a zkopán,“ líčí Petr Srkal.

Ze rvačky vyvázl s otřesem mozku, zhmožděním břišní stěny, tržnými ranami v obličeji a na ruce. Odvezen byl do žatecké nemocnice. Po ošetření šel prý zpět do Loun – jak sám tvrdí, pěšky ze Žatce – a vrátil se do romské ubytovny, aby získal svůj mobil zpět.

Ve výpovědi se také pozastavil nad tím, že obviněným je právě on, a to z výtržnictví. Na závěr vyzývá, aby lidé proti „cikánskému zlořádu“ zakročili. Obrací se i na prezidenta Klause, ať udělá pořádek.

Čtěte také: Petr Srkal chce uspořádat demonstraci

Policie vidí události jinak

Městská i státní policie ovšem popisují celý incident jinak. Strážníci zasahovali dotyčný večer na popud Petra Srkala několikrát. Nejdříve jim před 23. hodinou oznámil, že mu někdo z Národního domu odcizil kolo, které neměl nijak uzamčené. O necelou hodinu později volal strážníky znovu a stěžoval si na skupinku lidí, kteří tam údajně pokřikují. Na místě ovšem strážníci rušení nočního klidu nezaznamenali.

Před 1. hodinou noční na zavolání neznámého muže vyjížděli strážníci k nedaleké ubytovně. Našli tam skupinku lidí a ležícího zkrvaveného muže – Petra Srkala. Jeden z mužů, původem ze Slovenska, uvedl, že ho Srkal fyzicky napadl, on se prý bránil a také ho udeřil. Zraněného muže odvezla záchranka k ošetření do nemocnice v Žatci a incident začala šetřit státní policie.

close zoom_in Kolem šesté hodiny ranní se Petr Srkal do stejné ubytovny vrátil opět řešit svůj problém a strážníci a státní policie tam zasahovali znovu. „Byl zjevně pod vlivem alkoholu, oblečený do hasičského oděvu s přilbou na hlavě a na kolenou s plastovými chrániči, dále byl vyzbrojen dvěma dřevěnými násadami. Vstoupil do prostoru ubytovny a ve společné chodbě tloukl tyčemi do dveří jednotlivých uzavřených pokojů. Dožadoval se vrácení telefonu a kola a vykřikoval hrubé a vulgární urážky na adresu ubytovaných osob,“ popsala incident Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR Louny.

Policisté shledali, že dochází k trestnému činu, a proto muže zadrželi a následně znovu převezli do žatecké nemocnice. „Zdravotníci mu odebrali krev na případné zjištění alkoholu a policejní komisař jej obvinil z výtržnictví. Po 17. hodině byl obviněný ze zadržení propuštěn. K věci probíhá další šetření,“ dodala J. Střelcová.

Petr Srkal na sebe poprvé upozornil už v květnu minulého roku, kdy tropil povyk v kanceláři starosty Loun a z radnice ho museli vyvést strážníci. Ke starostovi přišel předem vyzbrojen kamerou, hádku si natočil a pak zveřejnil na internetu. O půl roku později v komunálních volbách v Lounech vedl Severočechy.cz, ale do zastupitelstva zvolen nebyl.

Jde o něco jiného?

Starosta Loun Jan Kerner se nyní obává, že Srkal se pokouší vtáhnout město do protiromských nálad, které panují na severu Čech. „Po přečtení policejních záznamů je jasné, že incident se odehrál jinak, než ho popisuje do médií pan Srkal. Možnost povozit se na vlně protiromských nálad je nesmírně lákavá a jsem si jist, že pan Srkal ji bezezbytku využije. Jeho výzvy však bezpochyby najdou své posluchače, toho se obávám,“ uvedl Jan Kerner. „Úroveň kriminality v našem městě je přitom výrazně nižší než v dalších městech na severu Čech, a podobné je to i s poměrně umírněným vzájemným vztahem mezi etnickými skupinami. Aspoň doposud to tak bylo,“ uvedl starosta.

Pravda je ovšem i to, že část lidí v Lounech je kvůli Romům poslední dobou poměrně nervózní. Ústecký kraj prodal bývalý hotel Graf a městem kolují nepotvrzené informace, že tam má vzniknout ubytovna pro nepřizpůsobivé lidi, čehož se obyvatelé bojí. Radnice však tvrdí, že si tuto otázku pohlídá a s majitelem bude jednat.

Podívejte se na kompletní oficiální zápis Městské policie Louny o události!