Konec léta je obdobím, kdy se v hojné míře rojí sršni. V minulých dnech je hasiči likvidovali v Zeměchách a Lubenci. Bodnutí sršně může být hlavně pro alergiky smrtelné, lidé by měli být proto v blízkosti roje opatrní. „V žádném případě by lidé neměli likvidovat roj sršňů nějakým amatérským způsobem. Je k tomu nutné zavolat odborníky,“ sdělil doc. RNDr. Pavel Rödl, CSc. z Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.

Pokud hmyz přímo ohrožuje lidi, vyjíždějí k likvidaci hasiči. V případě, že není zásah akutní, je možné využít odborných dezinsekčních a deratizačních firem. V okrese Louny vyjížděli hasiči v minulých dnech k sršňům dvakrát. „V Zeměchách, jsme roj likvidovali pomocí sirného knotu,“ uvedl Ivo Ležák z Hasičského záchranného sboru v Žatci.

„Při druhém zásahu, v Lubenci, byl roj odříznut a ve speciální nádobě převezen na stanici, kde byl pomocí sirného knotu zlikvidován později,“ vysvětlil Ivo Ležák.

Hasiči mají na stanicích v Lounech, Žatci i Podbořanech k odstraňování hmyzu potřebné vybavení včetně zásahových obleků, kukel na hlavy, vysavačů a speciálních nádob.

Hlavně nedráždit

Při objevení roje sršňů je třeba podle Pavla Rödla snížit riziko bodnutí. „Hlavní je sršně nedráždit. Důležité je vyvarovat se prudkých pohybů,“ uvedl. Podle jeho slov by se lidé neměli při jejich likvidaci spoléhat na nějaké spreje zakoupené v drogérii. „Jejich složení je různé. Hrozí riziko, že bude použit nevhodný přípravek, ve kterém je třeba nějaké látka, která sršně ještě více vydráždí,“ vysvětlil.

K tragickým útokům agresivních sršňů dochází zřídka, ale stávají se. Nedávno zemřel po několika bodnutí do hlavy a krku u Prahy 73letý muž, k podobné tragédii došlo i v Polsku, kdy muž rozzuřil sršně ještě víc poté, co do jejich hnízda praštil holí.