Senát by o jejím vydání k trestnímu stíhání mohl jednat ve středu 20. května, Zdeňka Hamousová se zbavením své imunity souhlasí. „Stala se chyba, kterou si uvědomuji, velmi mě to mrzí a chtěla bych se za to veřejně omluvit,“ sdělila Hamousová. Okolnosti svého případu neupřesnila. V případě odsouzení jí hrozí podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Hamousová podle svých slov ctí autoritu policie a krevní zkoušce se podrobila. 

V Žatci její řízení pod vlivem alkoholu vzbudilo velké diskuze. Město má sice na alkoholu, tedy pivu a chmelu, postavenou svou turistickou image, usednout v opilosti za volant je ale pro mnohé takzvaně přes čáru. „To dává paní starosta hezký příklad,“ uvedla například Petra Hanlová ze Žatce. Podobně se v diskuzích vyjadřovali i další Žatečané.

Bývalý žatecký místostarosta Miroslav Jan Šramota Zdeňku Hamousovou vyzval, aby odstoupila. „Zděno, věřím, že se zachováš slušně a rezignuješ na veřejné funkce. Pamatuji si, jak si propustila dva zaměstnance, že měli 0,14 promile alkoholu v krvi,“ vyzval starostku k razantnímu kroku.

Kromě Senátu se prohřešek Zdeňky Hamousové bude zřejmě probírat na jednání žateckých zastupitelů, kteří se po koronavirové pauze sejdou zrovna tento týden – ve čtvrtek 21. května. „To, zda z funkcí odstoupí, záleží na ní a také hnutí ANO,“ sdělil zastupitel Marcel Kollmann z ODS. Problém s alkoholem za volantem měl i její předchůdce ve funkci starosty Žatce Erich Knoblauch. Panovalo podezření, že v roce 2008 v opilosti havaroval s autem, on sám to ale odmítal a tvrdil, že řídila osoba blízká. „Erich tehdy zůstal ve funkci starosty, nechtěl odstoupit, proto byl vyloučen z ODS,“ připomněl předseda oblastního sdružení ODS Marcel Kollmann.

Také místní hnutí ANO v Žatci nyní řeší, jak se k celé věci postaví. „Takové jednání je obecně odsouzeníhodné. Jaké závěry z toho paní starostka vyvodí, je v této době na jejím osobním rozhodnutí,“ sdělil žatecký místostarosta a předseda žatecké organizace ANO Radim Laibl.

Kvůli opilým řidičům se v Česku stanou ročně tisíce nehod. Odborníci varují, že většina lidí má prokazatelně zhoršené schopnosti řídit už od půl promile alkoholu v krvi. „Je tendence riskovat, nastupuje nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla i horší odhad vzdálenosti. Pokud hladina alkoholu roste, mimo výše uvedených příznaků se u řidiče můžeme setkat s pronikavě prodlouženým reakčním časem, neboť má zhoršený postřeh, ještě více roste přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak,“ vypočetl Miroslav Hirt, profesor Ústavu soudního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Zdeňka Hamousová je předsedkyní senátorského klubu ANO. Do horní komory Parlamentu ČR byla zvolena jako senátorka za okres Louny a Rakovník v roce 2014, její funkční období končí letos na podzim. Od hnutí ANO před pár týdny získala mandát znovu kandidovat. Do zvolení starostkou byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci, v jehož čele stojí s několikaměsíční pauzou od roku 2010.