VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stalo se před 120 lety: v Žatci se začalo uvažovat o výstavbě dráhy pro tramvaje

Žatec - Projekt už schválila rada města, k zahájení stavby nechybělo mnoho. Hlavní příčinou těchto myšlenek byla velká vzdálenost železničního nádraží od centra města - a tuto věc se ani dosud nepodařilo změnit ani o píď.

8.1.2018
SDÍLEJ:

Pohlednice z doby kolem roku 1905. Nad náměstím létají balóny a vzducholodě, před radnicí jezdí tramvaje. Na jedné je nápis Reitschowes (česky Radíčeves). I v tom se skrývala ironie že tramvaje jednou možná dojedou až tam.Foto: Regionální muzeum Žatec

Když přijedete z cest vlakem a vystoupíte na nádraží v Žatci, čeká vás docela náročná cesta do centra města, případně do jeho dalších čtvrtí. Hlavní nádraží je totiž odlehlé, stojí asi kilometr a půl od náměstí, a poutníci musí vyšlapat také dost dlouhé a prudké stoupání, což je složité zejména pro lidi vyššího věku nebo se zdravotními komplikacemi.

Není divu, že právě tohle našim předkům dost vadilo. Auta tehdy ještě téměř nejezdila a železnice byla nejvýznamnější formou hromadné dopravy a cestování. Lidé ve vedení Žatce dávali hlavy dohromady a chtěli spojení mezi městem a nádražím usnadnit. Po Žatci díky tomu málem začaly jezdit tramvaje; určitý čas se o jejich zavedení uvažovalo velmi reálně.

Poutavý příběh se začal odvíjet v roce 1898, přesně před 120 lety. Hodí se jako zajímavý příspěvek do jednoho z novoročních vydání Deníku, i jako dobrá připomínka do "osmičkového roku", během nějž oslavíme sto let od vzniku Československa.

Tramvajová doprava se ve městech na severozápadě Čech na konci 19. století rychle rozvíjela. Tehdy se jim říkalo elektrické pouliční dráhy. Jezdily například v Ústí či Mostě. V Ústí tradice tramvají skončila v roce 1970, v Mostě určitým způsobem přetrvává dodnes - zejména díky spojení s Litvínovem. Ale pojďme zpět do Žatce. "Nabídku na vybudování elektrické dráhy poslala do Žatce firma z Drážďan, která se tehdy angažovala i v jiných severočeských městech. V Žatci měla nová pouliční dráha především pomoci vyřešit nešťastně zvolenou polohu železniční stanice daleko od městského centra," popisuje Milada Krausová, historička Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci.

Hlavní trať měla vést od hlavního nádraží směrem na dnešní náměstí Svobody přes prudké stoupání v tehdejší Nádražní ulici, která se dnes jmenuje ulice Pod Střelnicí. "K překonání uvedeného prudkého svahu projekt počítal se zvláštní lanovou lokomotivou, tj. jakýmsi pojízdným navijákem, který bude na velký buben navíjet lano a tím se přitahovat k vrcholovému bodu trati," upřesňují materiály v muzeu. Toto technické řešení se však stalo kamenem úrazu celého projektu, neboť tehdejší ministerstvo železnic odmítalo vydat povolení pro pouliční dráhu kombinovanou s lanovkou. Dráha pro tramvaje měla pak pokračovat z náměstí směrem k budově jatek, kde měla být umístěna vozovna. Firma z Drážďan se ovšem nakonec dostala do konkurzu, povolení "pro lanovku" státní orgány stejně nevydaly, a tak všechny tyto snahy byly ukončeny zhruba v roce 1900.

Pohlednice z doby kolem roku 1905. Nad náměstím létají balóny a vzducholodě, před radnicí jezdí tramvaje. Na jedné je nápis Reitschowes (česky Radíčeves). I v tom se skrývala ironie že tramvaje jednou možná dojedou až tam.

Historická pohlednice ze Žatce z doby kolem roku 1900: nad náměstím létají balóny a vzducholodě, před radnicí jezdí tramvaje. Na jedné z nich je nápis Reitschowes, což znamená česky Radíčeves. Je to první vesnice za městem při cestě směrem do Podbořan. Autoři karikatury asi chtěli naznačit, že tramvaje třeba někdy dojedou až tam. Dole na pohlednici je titulek Saaz in der Zukunft, Žatec v budoucnosti. Zdroj: Regionální muzeum Žatec

Jenže samotná myšlenka na vybudování a používání tramvajové dopravy ve městě chmele se tehdejším žateckým radním pořád líbila. A tak v roce 1902 oslovili jinou firmu - ve Vídni. Naše země tehdy byla součástí Rakouska - Uherska a Vídeň byla hlavním městem této říše a hlavním střediskem obchodního, politického a technického dění. Firma z Vídně navrhla oddělit v Žatci dvě tratě - jednu pro osobní a druhou pro nákladní přepravu. Koleje měly být úzkorozchodné. Městská rada tehdy projekt schválila a nadřízené státní orgány rovněž.

V květnu 1905 vše nasvědčovalo tomu, že tramvaje v Žatci by za rok až dva mohly skutečně začít jezdit. "Jenže pak se objevily některé nemalé problémy celého projektu při obhlídce terénu. V historickém jádru města bylo nutné zbourat několik nárožních domů, aby se tramvaje do ulic vůbec vešly. Proti tomu samozřejmě protestovali jejich majitelé. Nákladní trať vyžadovala také další značné terénní úpravy. Největší překážkou byly vysoké finanční náklady. Město samo nemělo dostatek prostředků pro realizaci, takže ani tento druhý tramvajový projekt v Žatci nakonec nebyl uskutečněn," popsala Milada Krausová.

V době, kdy se o možném zavedení tramvají v Žatci rozhodovalo, budil projekt vášnivé debaty mezi příznivci a odpůrci. Jako v každé době našla tato zvažovaná novinka řadu "fanoušků", kteří obdivují nové možnosti a technologický pokrok, a naopak také mnoho lidí odmítajících složité a náročné změny, protože mají rádi své jistoty a vyhovuje jim jejich klidnější životní styl a aktuální podoba města a jejich prostředí. Atmosféru sporů ukazuje dobová pohlednice, zobrazující žatecké náměstí, které je v porovnání s dneškem architektonicky téměř nezměněné, ale odpůrci projektu tam ironicky přikreslili tramvaje.

Buď jak buď, tramvaje po dlažbě v Žatci nikdy nedrncaly, i když na pohlednici vyhlížejí určitě zajímavě. Lanovka ke Střelnici nevede, vozovna u jatek nebyla potřeba a samotné jatky vlastně už také docela nedávno ukončily provoz. Největší legrace je, že za celých 120 let se ani o kousíček nepodařilo pohnout s hlavní příčinou, kvůli níž všechny ty myšlenky na tramvaj vznikly. Nádraží od města je pořád stejně daleko, cestující odkudkoli si vyšlápnou pěkně zhusta do kopce. Anebo si počkají u nádraží třeba hodinku či více na autobus městské dopravy, ale to už by byl zase námět na jiný článek z trochu novější historie.

Autor: Libor Želinský

8.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 25 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník, rozvozce zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Žatec, Pražská 2364, Požadujeme : časová flexibilita, komunikativnost, odpovědnost, řidičský průkaz skupiny B, obsluha vysokozdvižného vozíku, Pracovní činnost : příprava zboží, rozvoz zboží, výdej a příjem objednávek, Nabízíme : odpovídající mzdové ohodnocení dle výkonu, samostanou odpovědnou práci v malém kolektivu, zaměstnanecké výhody po zapracování, kontakt:, Kdo nahlásil: tel.: 777222674, , e-mail: alena.barankova@technology-west.cz. Pracoviště: Technology - west s.r.o., pracoviště, Pražská, č.p. 2364, 438 01 Žatec 1. Informace: Alena Baránková, +420 777 222 674.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce:zóna Triangle Žatec, Požadujeme :, - technické myšlení, nejlépe vzdělání technického směru,- znalost anglického jazyka , - počítačová gramotnost (Microsoft Office a SAP) , - komunikační schopnost, zkušenosti v automobilovém průmyslu na obdobné pozici:, 1) podpora výroby v pravidelných kontrolách kvality a kontrolních zařízení podle plánu kontroly , 2) revize a zpracování zablokovaných částí výroby, 3) školení výroby v pracovních normách a součástech kontroly kvality na kontorlních přípravcích, - zdravotní způsobilost pro práci ve třísměnném provozu, - znalost ISO TS, PPAP, FMEA, Kontrolní plán, 8D, PDCA, APQP výhodou, Nabízíme:, - mzdu složenou z částí:, 1) základní mzda, 2) flexibilní složka mzdy, která je zaměřená na plnění měsíčních cílů, 3) polyvalence ( tři úrovně - začátečník, zkušený, trenér), - podnikové stravování, kafeterie (benefity z oblasti sportu, zdraví, kultury), příspěvek na dopravu, možnost vzdělávání a kariérního růstu, individuální přístup, preventivní zdravotní programy - očkování, masáže, joga, 4x ročně docházkový bonus, roční bonus, až 5 dní dovolené navíc dle délky pracovního poměru, společné týmové aktivity i mimo pracovní dobu (fotbalové turnaje, bruslení, Vánoční večírek atd.) , hlaste se na e-mail: nabory@gonvarri.com. Pracoviště: Gonvarri czech, s.r.o., pracoviště triangle žatec, 438 01 Žatec 1. Informace: Andrea Gabrhelová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 7 770 Kč

Pomocní kuchaři pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7770 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Studentská Žatec, poloviční úvazek, 3-měsíční zkušební lhůta, vyučení v oboru nebo cukrářství, praxe výhodou, kontakt: životopis zašlete na e-mail:specskol.zatec@seznam.cz. Pracoviště: Speciální mateřská škola pro děti s více vadami žatec, studentská 1416, okres louny [783], Studentská, č.p. 1416, 438 01 Žatec 1. Informace: František Holý, +420 415 712 899.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/pokladní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: COOP Černčice u Loun, kontakt: telefonicky od 7 do 16,00 hodna č. 728661414, osobně od 7 do 16,00 hod na COOP Černčice. Pracoviště: Jednota kladno, prodejna černčice, 439 01 Černčice. Informace: Luboš Srb, +420 728 661 414.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Seriál Jak jsme žili v Československu se tentokrát podívá do Deštnice

Jak jsme žili v Československu: Navštívíme obec Deštnice

Záchody na poliklinice se začnou zamykat, klíče budou u sester

Žatec - Toalety řada lidí využívá jako veřejné záchodky. Důvodem pro opatření je tedy zachování hygieny. A také zabránění krádežím.

Policisté zadrželi tři muže, kteří se vyhýbali zákonu

Lounsko - Policisté v Lounech a Postoloprtech v minulých dnech zadrželi tři muže, kteří se vyhýbali zákonu.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, VIDEO SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT