Přibližně dva tisíce obyvatel Žatce bylo ke čtvrtku 27. listopadu podepsáno pod peticí, vyzývající nového starostu Žatce Aleše Jelínka k odstoupení z funkce. Podepsaní lidé starostovi vyčítají, že zradil politický program a ideály své Strany svobodných občanů, protože se odklonil od pravicové politiky a začal otevřeně spolupracovat se zastupiteli za KSČM, díky nimž získal pozici starosty.

Petice byla zahájena 17. listopadu, v den státního svátku. Tento den se po dlouhých letech v Žatci na náměstí znovu opět demonstrovalo kvůli nespokojenosti s aktuální politickou situací ve městě a několik set lidí protestovalo proti zvolení nového starosty a jeho spolupráci s KSČM.

Připomeňte si: Jelínek ven! Stovky lidí v Žatci demonstrovaly proti starostovi

Lidé na této demonstraci zároveň vyjadřovali podporu předchozí starostce Zdeňce Hamousové, která naprosto přesvědčivě vyhrála komunální volby a ze všech zastupitelů získala nejvíc hlasů od svých spoluobčanů, kteří přišli k volbám. 

„Na petiční archy se do čtvrtka podepsalo přibližně 1700 lidí. Dalších asi 300 podpisů jsme obdrželi v elektronické podobě petice na internetu. Jsou to už reálná čísla, sečtená tedy až po tom, co jsem vyřadil různé vtipálky, kteří se podepisovali jako Bolek a Lolek, Křemílek a podobně," uvedl na dotaz Deníku Štěpán Beneš, předseda petičního výboru.

Zajímavostí je, že on sám kandidoval do zastupitelstva na stejné kandidátce jako Aleš Jelínek, tedy za Stranu svobodných občanů (SSO). Hned po ustavující schůzi zastupitelstva se ovšem politické názory obou bývalých kolegů diametrálně rozešly. „Spolupráce někoho z našich členů s komunisty, to je pro mě zcela vyloučená a nepochopitelná věc," uvedl Štěpán Beneš.

Vyloučí strana Aleše Jelínka?

Aleš Jelínek bude ze SSO kvůli svým krokům velmi pravděpodobně vyloučen. O jeho osudu bude ústředí této strany jednat nyní v sobotu. Spolupráce s KSČM a zrada ideálů SSO velmi poškodily tuto pravicovou stranu v očích veřejnosti, jak se vyjádřili její představitelé už dříve.

Sám Aleš Jelínek s novináři příliš nekomunikuje, přímému styku se vyhýbá. Naše redakce ho několikrát kontaktovala ve dnech po ustavující schůzi a protestní demonstraci. Telefonáty nepřijímá, odpovědi na dotazy slíbil poslat mailem, ale dosud nepřišly. Krátký rozhovor, v němž vysvětloval své kroky, poskytl Deníku jen na Moskvě ještě krátce po svém zvolení. Později v dalších dnech už se komunikaci vyhýbal.

Jediné oficiální vyjádření k situaci publikoval tento týden v Žateckém zpravodaji, čtrnáctideníku vydávaném radnicí. Společně s místostarostou Miroslavem Šramotou (ČSSD) tam v prohlášení plném obecných a politických frází uvedli, že nespokojenost části lidí „vnímají jako výzvu" a že chtějí spolupracovat „napříč politickým spektrem" a řešit všechny problémy ve prospěch obyvatel.

Příští schůze zastupitelů bude ve středu. Stále zbývá zvolit dva radní

Situaci v Žatci se tento týden věnovala také Česká televize, která o protestech lidí ve městě pořídila zpravodajský šot. Pro ni starosta udělal výjimku a na otázky novinářů před kamerou se vyjádřil přímo. Mj. potvrdil, že odstoupit se v nejbližší době určitě nechystá.

Jaký bude vývoj dál? Ve středu 3. prosince od 17 hodin se na radnici sejdou zastupitelé města. Bude to jejich první pracovní schůze po ustavujícím jednání nového zastupitelstva, jež proběhlo 13. listopadu na Moskvě a za známých okolností zvolilo nového starostu a vedení města. Schůze zastupitelů na radnici bude opět přístupná veřejnosti, každý zájemce se může přijít podívat. Podle zákona o obcích jsou veřejné všechny řádné pracovní schůze zastupitelstev.

Na uvedené schůzi se organizátoři chystají předat petici starostovi s podpisy lidí, kteří ho vyzvali k odstoupení. Na schůzi proběhne také další pokus obsadit radu města do kompletního počtu sedmi členů. Tento bod už je uveden i v oficiálním programu.

Při ustavujícím jednání v kulturním domě Moskva totiž nebyli dva členové rady města do tohoto orgánu zvoleni. V rozpačité atmosféře, která zavládla bezprostředně po zvolení nového starosty a místostarosty, nikdo nikoho do další volby ani vůbec nenavrhoval. Rada města nyní pracuje ve složení Aleš Jelínek (SSO), Miroslav Šramota (ČSSD), Karel Krčmárik (KSČM), Jana Nováková (ČSSD) a Tomáš Petříček (SSO). Zbylá dvě místa jsou zatím neobsazená.

Fakta ze Žatce• zastupitelé ze stran Svobodní, ČSSD a KSČM zvolili 13. listopadu do funkce nového starostu Aleše Jelínka jedenácti hlasy proti deseti 
• tento výsledek se řadě lidí nelíbil, protože odstranil z vedení města předchozí starostku Zdeňku Hamousovou, která přitom jasně vyhrála říjnové komunální volby a od občanů dostala téměř 1 600 hlasů 
• proti způsobu, jakým zastupitelé určili nové vedení města, a proti tomu, že pravicová strana Svobodní otevřeně spolupracuje s komunisty, protestovalo 17. listopadu na náměstí několik set lidí
• obyvatelé svůj nesouhlas vyjadřovali také v petici, kterou do čtvrtka podepsaly přibližně dva tisíce lidí