Pouhé čtyři hlasy chyběly starostovi Žatce Erichu Knoblauchovi k jeho opětovnému zvolení do zastupitelstva města.

Politika umí být někdy dost krutá. Muž, který v uplynulých čtyřech letech vedl město jako starosta, si nyní pomalu začíná balit věci a připravuje se na návrat do Základní umělecké školy, kde do roku 2006 pracoval jako ředitel.

„Ano, vrátím se do školy. Respektuji vůli voličů. Nezahořkl jsem, každý politik musí počítat s tím, že jednou bude končit,“ uvedl pro Deník Erich Knoblauch. Při volbách v roce 2006 kandidoval za ODS, později se však s představiteli této strany v Žatci názorově rozešel a ze strany vystoupil. Letos kandidoval za hnutí Starostové a nezávislí. Z této kandidátní listiny do zastupitelstva postoupil pouze jediný kandidát, a to archeolog Petr Čech, kterému voliči dali o zmíněné čtyři hlasy víc než dosavadnímu starostovi.

„Petr Čech je velmi kvalitní člověk a jsem rád, že do zastupitelstva se prosadil dobrý kandidát. V první fázi po volbách mi on sám nabízel i možnost výměny s tím, že se vzdá mandátu a místo v zastupitelstvu mi přepustí. Nakonec jsme ale tuto variantu zamítli, protože chceme postupovat naprosto férově a respektovat vůli voličů,“ řekl na dotaz Deníku Erich Knoblauch.

Starosta představuje úspěchy i problémy

Jak uvedl, funkce starosty je mimořádně náročná, navíc je naprosto veřejná a lidem nejvíc na očích, takže na osobu starosty při volbách nejvíc dopadne veřejné mínění. Pokud jsou lidé s životem ve městě či obci spokojeni, starosta dostává vždy mnoho hlasů, pokud se naopak během volebního období vyskytne hodně problémů, počet hlasů pro starostu klesá. „Prožívali jsme nelehké období s mnoha turbulencemi a dynamickým vývojem, také mnoha náročnými projekty. Takové období se už v Žatci nebude opakovat – zejména z hlediska objemu dotací na finančně náročné projekty, které jsme do města dokázali dostat,“ říká starosta.

Volba nového starosty nebo starostky Žatce a dalších členů vedení města proběhne ve čtvrtek 11. listopadu v kulturním domě Moskva. Volit budou nově zvolení zastupitelé, jejich ustavující schůze bude přístupná veřejnosti.