Před rokem obvinili policisté Jaroslava Jandla, starostu Slavětína na Lounsku, kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality spolu s ním obvinil dalších 26 lidí, většina stíhaných působila nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji. Vyšetřování stále běží, dosud nebylo ukončeno.

Jak vyšetřování přímo Vás probíhá?
Od mého obvinění se ve Slavětíně občas objevili policisté, chtěli nějaké informace. Třeba knihu jízd auta našich hasičů nebo obecní kroniku.

Co na obvinění říkáte?
Můj názor je pořád stejný. Policejní obvinění nechápu, nikoho jsem úmyslně nepoškodil. Ty deště tady v roce 2009 a 2010 byly, stojím si za tím. A komunikace nám poškodily. Dotaci na jejich opravu jsme získali normálně, určitě ne nějakým podvodem.

Jak se Vám s tím žije?
Je to těžké hlavně na psychiku. A samozřejmě, že se to projevuje v práci. Člověk má strach něco udělat, aby se z toho nevyklubalo něco podobného. Svým kolegům starostům radím, aby si dávali pozor, jakým způsobem žádají o dotace.

Bránil jste se proti policejnímu obvinění?
Samozřejmě. Jak říkám, je postavené na vodě, bez přímých důkazů. Sám jsem bývalý policista a nedokážu si představit, že bych někoho v podobné situaci obvinil.

Letos jsou komunální volby. Budete opět kandidovat, nejste kvůli svému stíhání znechucen?
Kandidovat chci. Budu se snažit ve volbách opět uspět. Chtěl bych být starostou dál. A mimo jiné i kvůli mému obvinění, chci se obhájit a očistit. Samozřejmě že z pozice starosty k tomu budu mít větší možnosti, budu mít například lepší přístup k dokumentům.

Kvůli neoprávněnému čerpání povodňových dotací
policie stíhá 24 starostů z kraje

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality loni na přelomu ledna a února obvinil 27 lidí kvůli neoprávněnému čerpání dotací na odstranění škod po přívalových deštích. Čtyřiadvacet stíhaných působilo nebo působí jako starostové v Ústeckém kraji, jeden jako místostarosta. Podle policie způsobili ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) škodu asi 125 milionů korun. „Vyšetřování stále probíhá. Počet obviněných je stejný," sdělil na dotaz Deníku Jaroslav Ibehej, tiskový mluvčí zmíněného útvaru.

Skupina podle policistů měla od října 2009 do května 2010 po předchozí dohodě neoprávněně získat finance z dotací MMR určených na obnovu majetku obcí po záplavách. „V žádostech o dotace měli nepravdivě uvést, že obce byly postiženy přívalovými dešti, které měly zničit a poškodit obecní majetek," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí útvaru.

Žádosti podle J. Ibeheje potvrzovaly znalecké posudky, které vypracovali zbylí dva obvinění. Znalce dodala teplická firma ISA, která se s pomocí při sjednání dotace sama nabídla.

Starostové jsou stíháni pro trestný čin dotačního podvodu, někteří z nich i kvůli úvěrovému podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Zbylí dva lidé jsou stíháni kvůli pomoci k dotačnímu podvodu a zneužití pravomoci, jeden z nich navíc z úvěrového podvodu. Oběma hrozí až 10 let za mřížemi.

Ministerstvo přidělilo na odstraňování povodňových škod v kraji celkem 300 milionů korun, asi 50 milionů Ústeckému kraji a 250 milionů si rozdělilo 40 obcí.

8,6 milionu pro Slavětín

Do Slavětína šly dvě dotace v celkové výši 8,6 milionu korun. Za tyto peníze byly zrekonstruovány ulice Kozí a Bieblova silnice a chodníky tam mají nový asfaltový povrch, přibyly nové vpustě pro odvod dešťové vody. Rekonstrukce se dočkala také vodní nádrž u obce zvaná Louže, která byla odbahněna a došlo i na vyspravení její hráze.

Žádost o dotaci pro Slavětín vyřizovala zmíněné agentura. „Policie říká, že posudek byl zfalšovaný. Já jsem si žádný posudek neobjednával, ani jsem ho neviděl," říká Jaroslav Jandl, starosta Slavětína, který je mezi obviněnými starosty.