Skončila trapná a nedůstojná záležitost. Tak reagoval starosta města Loun Jan Kerner (ODS) na zastavení trestního stíhání ředitele městské policie Zdeňka Valeše. Podnět k jeho trestnímu stíhání podal na jaře místostarosta Loun Pavel Csonka (ČSSD). Důvodem bylo stornování uložené pokuty za 300 korun, o kterém rozhodl právě ředitel Valeš.

ČSSD už v předvolebním boji avizovala, že současné vedení městské policie nemá její důvěru a že bude usilovat o jeho výměnu. Po volbách se tato strana dostala do vedení města.

Dopravního prohřešku – parkování v zákazu – se dopustila učitelka, která jela pro žákyni, jíž se udělalo špatně. Na místě převzala pokutový lístek, ještě týž den ale zašla za velitelem strážníků, který pokutu stornoval a o svém rozhodnutí sepsal také úřední záznam.

Jeho stíhání nyní zastavila státní zástupkyně, která tak vyhověla stížnosti Zdeňka Valeše, kterou podal k mosteckému státnímu zastupitelství poté, co proti němu policejní komisař zahájil trestní stíhání. Případ byl vrácen komisaři, který má znovu o celé věci rozhodnout.

Z rozhodnutí vyplývá, že ředitel strážníků sice procesně pochybil, ale nedopustil se trestného činu. Již dříve ho za odpuštění pokuty potrestal starosta města, respektive za to, že s ním celou věc nekonzultoval předem – a to snížením osobního příplatku na jeden měsíc.

„Rozhodnutí státní zástupkyně velmi vítám. Jsem si vědom toho, že k rušení zahájeného trestního stíhání státními zástupci dochází jen velmi zřídka. Beru jej proto jako jasný důkaz skutečnosti, že stíhání Zdeňka Valeše bylo od samého začátku omylem,“ uvedl dále starosta.

Kauza podle něj poškodila jméno města. „Přenesení politických soubojů z radnice na půdu městské policie bylo nešťastné. Bezpochyby mohlo mít vliv na znejistění strážníků a snížení efektivity práce městské policie. Ve svém důsledku vedlo až k poškození dobrého jména městské policie a města Loun,“ dodal.

Zdeněk Valeš se k případu nechtěl příliš vyjadřovat. „Rozhodnutí samozřejmé vítám, další případné kroky zvážím,“ uvedl.

Pavel Csonka podal na jaře také trestní oznámení na tehdejšího zástupce ředitele městské policie Radka Příhodu. Čelil podezření, že se dopustil podvodu, když v době, kdy měl čerpat studijní volno, se jako rozhodčí zúčastnil mezinárodních fotbalových zápasů. Případ policie v červnu odložila. Radek Příhoda ještě před skončením prošetřování městskou policii sám opustil.

Kauza bude mít zřejmě ještě politickou dohru. Například zastupitel Tomáš Chaloupek bude požadovat odstoupení místostarosty z funkce. „Za svou osobu na tom budu trvat,“ uvedl zastupitel z Koalice pro Louny.

„Vítáme rozhodnutí státní zástupkyně. Poté, co místostarosta oznámil, že má důkazy o páchání trestné činnosti v městské policii, považujeme za jedině správné, že celá záležitost byla vyšetřena. Nic nebylo zameteno pod koberec. Očekáváme, že místostarosta vyvodí z celé záležitosti vlastní politickou odpovědnost,“ uvedl radní Michal Kučera z TOP 09.

Pavel Csonka trvá na svém názoru, že ředitel městské policie spáchal trestný čin, a s novým rozhodnutím nesouhlasí. „Požádám o nařízení dohledu krajského státního zástupce na tuto věc,“ uvedl místostarosta.