Výstavba dálnice Praha – Chomutov u Chlumčan na Lounsku probíhá vysokým tempem. Na čtyři a půl kilometru dlouhém úseku budoucí D7 pracuje dvě stě lidí s osmdesátkou kusů všemožné stavební techniky, řidičům začne sloužit na konci letošního roku. Kompletně hotovo má být za rok v srpnu.

Stavba dálnice D7 u Chlumčan.
OBRAZEM: Za půl roku se otevře D7 u Chlumčan. Prošli jsme stavbu

Dálnice u Chlumčan vzniká v nové trase. „K rychlému postupu prací nám pomáhá počasí. Na Lounsku jsou menší srážky, než jsme zvyklí v jiných částech republiky. Škody po větších deštích, které se stavbou prohnaly, se daly rychle napravit,“ sdělil vedoucí projektu stavby dálnice D7 u Chlumčan Michal Hapl ze společnosti Metrostav Infrastructure.

Zdroj: Youtube

D7 Chlumčany, zkapacitnění (dokumentace stavby 06/2023)  Zdroj: YouTube.com/Ředitelství silnic a dálnic ČR

Naopak šestikilometrový úsek dálnice u Loun nabral zpoždění. Čtyřpruh tam měl sloužit řidičům od června, nestalo se tak. Ještě celé léto se bude na obchvatu města jezdit ve dvou pruzích. S uvedením do provozu čtyřproudové komunikace se počítá v závěru září. Za tříměsíčním posunem stojí fakt, že původní silnice uvedená do provozu v roce 1999, která vytvoří polovinu dálnice, je v horším stavu, než se čekalo.

„Původně se počítalo s tím, že v úseku šesti kilometrů provedeme ve třiceti procentech rekonstrukci vozovky a v sedmdesáti se pouze vymění vrchní asfaltové souvrství v tloušťce 25 centimetrů. Dnes je ten poměr výrazně jiný, sanace provádíme v sedmdesáti procentech délky úseku,“ řekl Zdeněk Novák, ředitel oblasti Čechy západ společnosti VINCI Construction, jejíž součástí je Eurovia, jedna z firem, která D7 u Loun staví. V některých částech se musel podle jeho slov odstranit materiál pod původní vozovkou až do hloubky 120 až 150 centimetrů.

Zdroj: Youtube

D7 Louny, zkapacitnění obchvatu (dokumentace stavby 06/2023)  Zdroj: YouTube.com/Ředitelství silnic a dálnic ČR

Příští rok chce Ředitelství silnic a dálnic začít stavět klíčových šestnáct kilometrů dálnice kolem Slaného. Zmíněná část u Postoloprt má podle současného harmonogramu vyrůst v letech 2025 až 2028. Tím pádem bude dálnice D7 mezi Prahou a Chomutovem v celkové délce 83 kilometrů hotová.

U Hrušovan na Chomutovsku, Smolnice na Lounsku a Netovic na Slánsku se počítá v příštích letech s výstavbou odpočívek s parkovišti.