Řidiči se lepšího spojení ze Žatecka a Lounska do Prahy jen tak nedočkají. Kvůli nedostatku peněz se opět odsune dostavba rychlostní silnice R7 Praha – Chomutov. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyřadilo většinu úseků silnice R7 ze seznamu staveb, které mají být financovány z operačního programu doprava Evropské unie. Deník o tom informovala Martina Vápeníková, mluvčí ŘSD.

V současné hospodářské krizi Česká republika jen těžko shání peníze na dokončení rozestavěných úseků dálnic a rychlostních silnic, další se proto stavět ani nezačnou. Jen ty, na které přispěje Evropská unie.

Původně měly peníze z EU přijít na dostavbu všech úseků R7 na Žatecku a Lounsku, ty jsou ale ze seznamu vyškrtnuty. Jedná se o úsek Bítozeves – Postoloprty a o rozšíření obchvatů Postoloprt, Loun, úseku u Chlumčan a obchvatu Panenského Týnce. Tyto úseky se měly začít stavět letos a v příštím roce. S dokončením se počítalo v roce 2012. Nyní je ale termín jejich výstavby nejasný.

Obchvat Velemyšlevsi zatím nebude

Stejně tak ze seznamu staveb financovaných z Evropské unie vypadl obchvat Velemyšlevsi s přemostěním údolí Chomutovky na silnici I/27 Žatec – Most, který se měl začít stavět také už letos. To zahájení stavby v letošním roce také výrazně ohrožuje.

ŘSD chce sice letos podle původního plánu dokončit výběrová řízení na firmy, které obchvat Velemyšlevsi na I/27 a úsek Bítozeves – Postoloprty na R7 zrealizují, ale kdy se začnou stavět, to je kvůli nedostatku peněz nejasné. „Zahájení obou staveb závisí na finančních možnostech Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Rozpočet SFDI na rok 2010 se bude sestavovat někdy koncem srpna, potom budeme vědět více,“ sdělila Vápeníková.

Ministr dopravy ale v minulých dnech ve vládě neuspěl se žádostí o dalších 50 miliard korun na stavby dálnic a rychlostních silnic v ČR v příštím roce. Vláda to odmítla s poukazem, že nechce zvyšovat deficit státního rozpočtu. V praxi to ale znamená, že úseky, které mají být hrazeny čistě z národních zdrojů, se stavět pravděpodobně ani nezačnou.

To se dotkne jak rychlostní silnice R7 Praha – Chomutov tak i R6 Praha – Karlovy Vary, kde se odsouvají stavby úseků na Podbořansku.

Pokud Brusel pošle peníze…

Jediné silnice, které by se v regionu mohly brzy začít stavět, jsou dva úseky R7 na Chomutovsku. Oba jsou navrženy k financování z Evropské unie. „Pokud budou schváleny v Bruselu, zahájení jejich financování můžeme očekávat na počátku příštího roku,“ dodala M. Vápeníková.

V praxi by tak mohla pokračovat výstavba silnice R7 směrem do Chomutova. Navázalo by se tak na v současné době stavěnou silnici R7 u zóny Triangle na Žatecku, která má být zprovozněna v září.

Naopak ve směru do Prahy je další výstavba ohrožena. Řidiči se brzy dočkají jen obchvatu Sulce, který má být dokončen v příštím roce.