Mezinárodní soutěž pro talentované studenty středních škol nese název HSF System Modelium 2023. „O nejlepší stavbu z vlnité lepenky se utká 33 středních škol se zaměřením na stavebnictví z Česka a Slovenska. Nejlepší soutěžící si rozdělí ceny v hodnotě 134 000 korun,“ uvedla Eliška Radváková ze společnosti Crest Communications, která mediálně zastupuje pořadatele. Tím je mezinárodní stavební skupina HSF System.

Soutěž HSF System Modelium 2023 dříve nesla prostý, nicméně jasný název Stavby z vlnité lepenky. Do soutěže se přihlásilo celkem 24 škol z České republiky, včetně Střední odborné školy generála Františka Fajtla v Lounech, a 9 škol ze Slovenska.

„Sportovní nebo hudební svět má své hvězdy. Myslíme si, že i tradiční stavitelský obor si takové hvězdy zaslouží. Proto je chceme najít a představit světu prostřednictvím naší soutěže,“ řekl k poslání a zaměření soutěže Jan Hasík, ředitel a předseda představenstva společnosti HSF System. „Chceme u studentů středních škol hlavně podporovat a prohlubovat vztah ke stavařskému řemeslu, rozvíjet jejich kreativitu a vzájemnou spolupráci,“ dodal Tomáš Kosa, jednatel společnosti HSF System SK.

Letos budou talentovaní studenti navrhovat a vytvářet modely staveb z vlnité lepenky na téma Nejvyšší mrakodrap Evropy. Model výškové budovy musí být vytvořen výhradně z vlnité lepenky, jako ekologického, udržitelného a tvárného materiálu, a musí ukázat také vnitřní uspořádání stavby. „Odborná porota bude na soutěžních stavbách posuzovat především originální nápad, neotřelou myšlenku, invenci a moderní přístup,“ upozornila Eliška Radváková.

V jubilejním 15. ročníku soutěže proběhnou dvě samostatná národní finálová kola, která se uskuteční v Česku a na Slovensku. Z nich postoupí nejlepší osmička do mezinárodního superfinále v Ostravě. Nejlepší soutěžící nebo soutěžní týmy si mezi sebou rozdělí ceny v hodnotě 134 000 korun. Vítěz superfinále pak získá 25 000 korun. Novinkou bude také Cena veřejnosti.

Studenti z lounské odborné školy předvedli svou šikovnost už mnohokrát v předchozích ročnících soutěže. V roce 2013 představili například věrnou kopii části inundačního mostu mezi Louny a Dobroměřicemi. O rok později vyrobili školicí středisko pro osídlení na Marsu. V roce 2019 si trojčlenný tým vysnil úplně novou přehradu Egerii. Samozřejmě opět výhradně z vlnité lepenky.

Populární soutěž je určena studentům odborných středních škol se zaměřením na stavebnictví. V minulých ročnících se zúčastnilo přibližně 60 různých středních stavebních škol, jejichž studenti postavili na 300 modelů staveb z vlnité lepenky. Finálová kola se konala na zajímavých místech jako hlavní nádraží v Praze, Štefánikova hvězdárna, Dolní Vítkovice, Vodní dílo Šance či Klementinum.