Teď patří zakladatel firmy Vím o všem, 34letý Josef Beneš z Hrobu, mezi nejnadějnější začínající podnikatele v Ústeckém kraji. Hrnou se mu investoři i nabídky z televizí a plánuje obchodní expanzi daleko za hranice země.

Systém Vím o všem je určen pro stavební firmy. Propojuje jejich vedení se subdodavateli, řemeslníky i investorem. Může si ji ale také pořídit samotný investor. Jako třeba město. „Začali jsme aplikaci testovat s městem Osek, které ji koupilo pro své technické služby,“ řekl Beneš s tím, že mezi jeho zákazníky ale nechybějí ani rodiny, které si nechávají stavět dům a chtějí vědět, kde se co na stavbě šustne. „Dneska si objednáte partu pěti lidí a pak tam dělají dva. Takhle vidíte, jestli tam vůbec jsou,“ komentoval Josef Beneš.

Brnkačka

Samotnou mobilní aplikaci si primárně musí do telefonu nainstalovat řemeslník. Fotí s ní dílčí výsledky stavby, řeší s její pomocí papíry. Investor na webu prostřednictvím vzdáleného přístupu ví o tom, jak dlouho se řemeslník zdržel na stavbě. Díky sledování a automatickému ukládání dat je pak zároveň pro stavbyvedoucího „brnkačka“ vést elektronický stavební deník. Zabere to podstatně méně času, než když se s ním musel dělat písemně. „Nepíše ho, ale v podstatě jen edituje a schvaluje z nasbíraných dat,“ potvrdil Beneš.

Díky aplikaci je tak celá stavba pro všechny strany daleko průhlednější. Vyřeší se docházka zaměstnanců, ztráty nářadí a mnoho dalšího. Nejvíc to pochopitelně „odnášejí“ dělníci. „Na začátku bývají naštvaní,“ přiznal Beneš. „Ale i ti, co švindlují, jsou nakonec spokojenější. Už nejsou ve stresu, že je někdo odhalí. Všem, kdo naši aplikaci používají, to šetří čas i peníze,“ zmínil Beneš. Ten navíc zákazníkům nabízí on-line dohled nad stavbou. Že jde o dohled skutečného odborníka, potvrzuje fakt, že ve stavebnictví dělá od 14 let.

Králíček Jojo
Králíček Jojo získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář

Beneš má řadu let vlastní stavební firmu, která podniká v regionu. Dnes patří k nejlépe hodnoceným na portálu NejŘemeslníci. Staví dodnes, momentálně v Teplicích a Ústí. Aplikaci Vím o všem Beneš vyvinul původně jenom pro potřeby své firmy. Až pak mu došlo, že by se hodila i kolegům v oboru. V tuzemsku i zahraničí sice už existovaly dílčí aplikace na docházku, hlídání nářadí, podpisy dokumentů nebo on-line stavební deník. „Ale žádná nebyla tak komplexní a jednoduchá jako ta naše,“ je si jistý Beneš.

Cíl? Vietnam

Potvrdila to i první investice zvenčí. „V uplynulých týdnech jsme prodali 10 procent firmy za 5,5 milionu,“ řekl Beneš. Jedná i s dalšími investory, kteří chtějí do aplikace vložit už desítky milionů. Budou potřeba. Firma plánuje dobýt stavebnictví i v dalších evropských státech a ve Vietnamu. „Jde o druhou nejrychleji rostoucí ekonomiku na světě. Velkých stavebních firem jsou tam možná stovky,“ vysvětlil Beneš. Expanzi na východ plánuje i proto, aby byl každou nohou někde. „Když je v Evropě krize, v Asii mají ekonomický boom,“ připomněl.

Hvězda z inkubátoru

Jeho firmě pomohlo na startu Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK), účastnila se takzvaného podnikatelského inkubátoru. Ještě dnes si to vývojář pochvaluje s tím, že zájem ICUK o jeho firmu doteď neskončil. Nyní už se zařadila i do programu CzechStarter z portfolia CzechInvestu. Patří i mezi členy pražského ImpactHubu, kde se Beneš stýká s dalšími nadějnými podnikateli z celé republiky. Jeho firmu podporuje různými školeními spolu s dalšími 19 českými start-upy také nadnárodní internetový gigant Google.

V posledním ročníku soutěže Inovační firma roku, kterou vyhlásil ICUK ke konci minulého roku v Teplicích, získal Beneš za aplikaci zvláštní ocenění. „Firma reprezentuje typický start-up v Ústeckém kraji, který se už bez naší pomoci úspěšně vyvíjí dál,“ vyzdvihl Jan Wedlich z centra. V soutěži se mimochodem neztratil ani gymnaziální student z nedaleké Krupky Michal Doubek. Bodoval za aplikaci pro fotografy Contributr.io. „Ta s pomocí umělé inteligence dokáže popisovat a kategorizovat fotografie a sama je odesílat do vybraných fotobank,“ přiblížil Ondřej Klein z ICUK.

Silný vítr poničil v pondělí 10. února po poledni střechu sedmipatrového panelového domu na sídlišti Jih v Žatci
Tisíce domácností jsou kvůli orkánu bez proudu. Energetici vyhlásili kalamitu