O úspěšném vyjednávání a ukončení stávky informoval v úterý 7. února odpoledne šéf odborového svazu Kovo Roman Ďurčo.

Stávka v jihokorejské společnosti, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce vyrábí pneumatiky, začala 31. ledna. Trvala tedy rovný týden. Aktivně se do ní zapojilo téměř 200 lidí, podle odborářů se několikrát podařilo zcela zastavit výrobu. S požadavky protestujících údajně souhlasila velká většina z 1100 zaměstnanců firmy, jejíž výrobní závod je na rozhraní Žatecka, Mostecka a Chomutovska.

Odborářům vadila nekonečná jednání o nové kolektivní smlouvě. Ta se táhla už od dubna roku 2019. Vedení firmy prý také údajně odmítalo diskutovat a pro požadavky pracovníků nemělo sluch. 

„Od roku 2018 se velké části lidem v Nexenu mzdy nezvýšily. Pro letošní rok požadujeme nárůst o osm procent, v roce 2023 o šest procent,“ přiblížil na začátku stávky Pavel Rohel, předseda základní organizace KOVO, která v Nexenu působí. Jak se nakonec s vedením firmy dohodli, prozatím není jasné.

Demonstrace před továrnou Nexen v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Pondělí 6. února
Demonstrace u Nexenu podpořila stávkující. Jednat se má v úterý

Stávkující zaměstnance přišlo v pondělí 6. února odpoledne podpořit zhruba tři sta protestujících. "Učastní se stávkující zaměstnanci, další podporující lidé, podpora přijela i od dalších odborových svazů z republiky," uvedl na místě Roman Ďurčo.