Pokud se odbory, vláda a poslanci nedohodnou, a zítra, ve čtvrtek 4. března, proběhne výstražná stávka v dopravě, bude se v okrese Louny týkat jen železnice.

Stávkou si chtějí odbory vymoci zpět výhodné zdanění zaměstnaneckých benefitů. Doprava by měla stát od čtvrté hodiny ráno do deváté hodiny ranní.

Pokud ke stávce opravdu dojde, zastaví se i v okrese Louny s velkou pravděpodobností některé vlaky. Kolik jich bude a jaké, to ale zatím nikdo nedokáže říci.

Nikdo totiž neví, kolik železničářů se do výstražné stávky skutečně zapojí. Přehlednější je naopak situace u autobusů. Ty pojedou. Všichni čtyři dopravci, kteří zajišťují základní dopravní obslužnost v lounském regionu slibují, že vyjedou na linky určitě.

„V žádném případě se do stávky nezapojíme, naše autobusy určitě pojedou,“ řekla rozhodně Radka Janáčková, jednatelka společnosti Autobusy Podbořany, která jezdí právě na Podbořansku a Žatecku. „Stávka podle nás nic neřeší, lidé potřebují do práce a nechceme je vydírat. Chceme hledat řešení, ale stávka jím podle nás není,“ dodala pro Deník Janáčková.

Na linky pravděpodobně vyjedou i všechny ostatní autobusy. „Naše autobusy jezdit budou,“ potvrdil Jiří Melničuk, ředitel Dopravního podniku Chomutova a Jirkova, který zajišťuje dopravní obslužnost od Žatce směrem na Chomutov a část i na Lounsku. Dopravní podnik Chomutova a Jirkova na svých internetových stránkách symbolicky podporuje snahy odborářů o změny ve zdanění zaměstnaneckých výhod, ke stávce se ale nepřipojí.

Také obyvatelé západní oblasti Lounska nezůstanou bez spojení. „Stále se situace vyvíjí, jedná se, ale předpokládáme, že doprava bude zajištěna. Naše autobusy stávkovat nebudou,“ řekl generální ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček.

Jde o režijní jízdenky a další benefity

Oblast Louny – východ a směr k Mostu zajišťuje Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova. Ten zatím oficiální stanovisko nevydal, vedení ale předpokládá, že se odboráři zachovají stejně jako v případě první hrozby stávkou, která měla proběhnout 1. března. Tedy že zaměstnanci stávku podporují, ale nezúčastní se jí, všechny linky pojedou podle jízdních řádů.

Podle informací Krajského úřadu Ústeckého kraje se chystají v kraji stávkovat zaměstnanci Dopravního podniku města Ústí nad Labem, ten ale dopravní obslužnost v okrese Louny nezajišťuje.

Odbory zaměstnanců v dopravě hrozí stávkou kvůli nevýhodnému zdanění některých zaměstnaneckých benefitů. Jiné zdanění se netýká například oblíbených stravenek, o ty zaměstnanci nepřijdou. Jde především o režijní jízdenky. Vláda, odbory a poslanci se zatím nemohou dohodnout, jak a jestli vrátit zdanění na původní výši.