K nejpostiženějším domům, které minulý týden poničila bouře ve Stebně na Podbořansku, patří ten Tomáše Ratiborského. Střecha s fotovoltaickými panely skončila na poli. Když se živel přehnal, na sedačce v obýváku ležela vrstva krup. Přes starosti s vlastním domem, který je neobyvatelný, se Tomáš Ratiborský zapojil do pomoci ostatním. Okrašlovací spolek Stebno 2020, jehož je předsedou, zatím na transparentním účtu shromáždil téměř dva miliony korun od dárců, organizuje i materiální pomoc.

„Je pro nás ohromně povzbuzující, kolik lidí ve Stebně po bouři přiložilo ruku k dílu nebo nás finančně podpořilo. Peníze pošleme místním, kterým domy poškodila bouře. Vymyslíme nějaký klíč, jak peníze přerozdělíme,“ sdělil Ratiborský, který nyní přechodně bydlí u dcery v Hlubanech u Podbořan.

Podle jeho slov se ve Stebně materiální pomoci sešlo poměrně dost. „Lidé teď určitě ocení peníze, aby si mohli koupit konkrétní věci do poničených domů a stavební materiál, případně zaplatit řemeslníky. Je jedno, zda dárci pošlou peníze na náš nebo na jiný účet,“ dodal.

Stebno. Čtyři dny po ničivé bouři. Poničené střechy domů jsou provizorně zakryté plachtami, ve vesnici se dokončuje úklid. Teď se začne opravovat.
Uklizeno, a teď opravy. Lidé ve Stebně dřou po ničivé bouři do úmoru

Kromě peněz řeší okrašlovací spolek také konkrétní materiální pomoc. Firmy a lidé nabízejí různé stavební položky, je třeba řešit jejich odvoz. „Hodně nám nabízejí střešní tašky, vypadá to, že jich bude dostatek. Budeme shánět ale i další věci, lidé ve Stebně toho mají hodně poničeného,“ přiblížila Eliška Ratiborská ze spolku. Někteří dárci podle ní chtějí podpořit konkrétní lidi ve Stebně, další chtějí koupit konkrétní věc. „Ozvali se nám lidé, kteří nabízejí slepice, kuřata, jídlo pro psy, nové stromy. Za každou pomoc jsme rádi, chtěli bychom, aby se vesnice obnovila co možná nejrychleji,“ předeslala.

Okrašlovací spolek Stebno 2020 založili místní lidé před čtyřmi lety, cílem je obnova místních drobných památek. Pod jeho taktovkou prošel opravou křížek nad Stebnem při cestě na Blatno, socha Ecce Homo nebo pomník obětem povodní.

Škody po ničivé bouři ve Stebně na Podbořansku. Pátek 25. června.
Škody po bouři ve Stebně: Odhady hovoří o sto milionech korun

Lidé, kteří chtějí finančně pomoci obyvatelům Stebna, mají několik možností, kam peníze poslat. Kromě účtu zmíněného spolku je mohou zaslat také na účet města Kryry, pod které Stebno spadá. Sbírku pro Stebno vyhlásila také třeba Ústecká komunitní nadace. „Mnoho dobrovolníků pomáhá s likvidací škod po ničivém tornádu na jižní Moravě. Ve stínu těchto událostí však zůstává skutečnost, že tornádo zasáhlo ve stejný den i obce Blatno, Stebno a Petrohrad na Lounsku. Proto Ústecká komunitní nadace spustila sbírku, aby pomohla lidem v těchto obcích se s ničivými následky bouře vyrovnat. Získané peníze půjdou ve spolupráci se starosty jak na pomoc konkrétním lidem, tak na obnovu zasažených obcí,“ popsala ředitelka nadace Katka Valešová.

Devět českých nevládních organizací, nadací a nadačních fondů se dohodlo na koordinované pomoci lidem zasaženým tornádem. Dárci jim v součtu svěřili přes půl miliardy korun, které chtějí organizace spravedlivě rozdělit mezi postižené. Každá živlem postižená domácnost včetně těch ve Stebně na Podbořansku by měla dostat v první fázi 150 tisíc korun.