"Zámek Stekník vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad s kvetoucími popínavými růžemi. Vůně, krása, tradice, historie, ale také setkávání a trendy jsou slova popisující Víkend otevřených zahrad, který se letos uskuteční ve dnech 8. a 9. června," zve kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Prohlídky rozkvetlých zahrad jsou možné buď samostatně, nebo pro skupiny. Skupiny dostanou také výklad o italské terasovité zahradě.

Zámek Stekník

Na místě dnešního zámku stávala kolem roku 1600 pozdně středověká tvrz rytířské rodiny Kaplířů ze Sulevic. V roce 1681 koupil zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek, na místě tvrze postavil barokní zámek. Ve 2. polovině 18. století jeho vnuk Jan František z Klaudensteina vtiskl zámku současnou rokokovou podobu, došlo k velké přestavbě památky. Posledním soukromým vlastníkem byla rodina švýcarského konzula Gérolda Déteindre. Později zámek sloužil pro potřeby statku, následně jej jako depozitář využívala Národní galerie. V roce 1997 jej do správy získal Národní památkový ústav. Od té doby se postupně rekonstruuje, ožívá a zpřístupňuje se veřejnosti.

Samostatné prohlídky jsou možné během víkendu kdykoli mezi 10. a 17. hodinou. Mimořádné prohlídky s průvodcem začnou v 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin.

"Do zahrad je možné si donést i vlastní piknikové deky," dodává kastelánka.

Mohlo by vás zajímat: Bydlení s výhledy na Středohoří. Na okraji Loun vyrůstá Zahradní město 2

Na východním okraji Loun se připravují sítě pro nové rodinné domy. | Video: Deník/Petr Kinšt