Pěkný program, rekordní návštěvnost, ale také stovky aut na návsi a okolí a s tím spojené problémy s parkováním v malé vesnici. To přinesly srpnové Rytířské slavnosti na zámku ve Stekníku na Žatecku. Správa památky chce problém s parkováním na zámku do budoucna vyřešit. Jeho obliba mezi návštěvníky rok co rok roste, další turisty zřejmě přinese chystaný zápis Stekníku na seznam UNESCO v rámci nominace nedalekého Žatce.

„Problému s parkováním jsme si vědomi a do budoucna se počítá s parkovištěm mimo náves, aby nebyly narušeny hodnoty vesnické památkové zóny a především klid místních obyvatel. Na Rytířské slavnosti přišlo během odpoledne na sedm set návštěvníků, počet zaparkovaných aut přinesl problémy. Chápeme, že se to místním lidem moc nelíbí,“ reagoval Jiří Kašpar ze správy státního zámku Stekník. Podle jeho slov jsou vytipována dvě místa, kde by mohla v budoucnu parkoviště vyrůst.

Návštěvnost památky totiž roste. Pro veřejnost je zámek Stekník otevřený od roku 2013, tehdy si vstupenku koupilo 1500 lidí.

O rok později dorazilo přibližně čtyři tisíce hostů. V posledních letech se jejich počty pohybují nad deseti tisíci ročně, letos správa očekává překročení patnáctitisícové hranice.

Význam Stekníku, který je ve správě Národního památkového ústavu, v budoucnu poroste. Doplní totiž novou nominaci Žatce, který se chce dostat na seznam památek UNESCO díky své chmelařské historii. A tato plodina je spjata rovněž se Stekníkem. „Připravujeme se na to už teď. Nechceme dopadnout jako města v Krušnohoří, která na nedávný zápis do UNESCO podle mnohých názorů připravená nejsou. A to také kvůli chybějícím parkovištím pro návštěvníky,“ vysvětlil Jiří Kašpar.

Parkování ve svém historickém centru řeší také samotné město Žatec. Zaparkovat tam je rok od roku horší. Návrhů na řešení padlo už několik. Od výstavby nových parkovišť, parkovacích domů až po zpoplatnění stání v centru města.

„Máme například zpracovanou studii, která řeší přesun U rampy pod hradbami jinam. Na jejím místě by vzniklo sedm desítek parkovacích míst. Dalších třicet jich nabídne blízká Nákladní ulice, která se právě rekonstruuje,“ přiblížil místostarosta Radim Laibl.

Vedení města kvůli záplavě aut zvažuje, zda opět nezpoplatnit parkování v centru. To bylo zrušené před 20 lety. V současné době se v Žatci platí jen na několika menších parkovištích, například před poštou, u polikliniky nebo autobusového nádraží, ve středu města je parkování bezplatné.