Pokud se k tomuto kroku rozhodne, Stekník se stane zřejmě nejmenší vesnicí v ČR s parkovacím automatem. V okrese Louny jsou jen v Žatci a Lounech.

Vedení Zálužic jím chce řešit záplavu aut, které obyvatelé Stekníku občas čelí v souvislosti s narůstajícím počtem turistů. Návštěvnost zámku rok od roku významně roste. Navíc se připravuje kandidatura Žatce a Stekníku na seznam světových památek UNESCO, zápis by přinesl další nápor turistů.

„K záměru instalovat ve Stekníku parkovací automat nás vede zvyšující se počet návštěvníků zámku a také začlenění vesnice a okolních chmelnic do upravené nominace Žatce na seznam UNESCO. To v budoucnu přivede další příval návštěvníků. Stekník včetně návsi je už teď památkovou zónou. Instalací automatu chceme zabránit živelnému a chaotickému parkování,“ vysvětlila starostka Zálužic Danuše Cilcová. „Zejména v době, kdy na zámek na veřejnou akci přijede dvě stě až tři sta aut a parkování není z jeho strany nijak regulováno. Nechceme, aby v takovém případě byli omezováni místní obyvatelé. Důležité je také zachování průjezdu vozů záchranných složek,“ dodala.

Obec nyní zjišťuje, za jakých podmínek by bylo možné parkovací automat instalovat. „Podle mých zjištění přijde jeden parkovací automat přibližně na sto tisíc korun,“ přiblížila. Výše případného parkovného zatím stanovena nebyla, zda řidiči řádně zaplatí, by si kontrolovala sama obec.

Na problém s parkováním při stále oblíbenějších akcích na zámku upozornili sami místní obyvatelé. „S narůstajícím zájmem o zámek je potřeba začít řešit ve Stekníku organizaci parkování. Během letošních srpnových Rytířských slavností to už bylo neúnosné,“ postěžoval si například Petr Valoušek.

Počítá se s parkovištěm

Správa zámku ve Stekníku, který spadá pod Národní památkový ústav, si problém uvědomuje. „Parkovací automat ale není řešením. Do budoucna se počítá s parkovištěm mimo náves, aby nebyly narušeny hodnoty vesnické památkové zóny a především klid místních obyvatel. Počty zaparkovaných aut přinášejí problémy, chápeme, že se to místním lidem moc nelíbí,“ sdělil Jiří Kašpar ze správy státního zámku Stekník.

Podle jeho slov jsou vytipována dvě místa, kde by mohly odstavné plochy pro auta návštěvníků zámku vyrůst. Vytvoření nových parkovišť je stále ve fázi záměru, je pravděpodobné, že v nové návštěvnické sezoně v příštím roce k dispozici ještě nebudou.

Chybějící parkoviště pro nové turisty jsou jedním z problémů, které by po vstupu do UNESCO mohly potkat i Žatec. Historické centrum města je už nyní zaplavené parkujícími auty, volná místa pro případné další turisty k dispozici příliš nejsou. O jeho zapsání na seznam světového kulturního dědictví se rozhodne v roce 2022.