Okresní soud v Chomutově zastavil trestní stíhání poslance a radního Postoloprt Pavla Růžičky. Svým zvolením získal imunitu, Poslanecká sněmovna se ho už dřív rozhodla k trestnímu stíhání nevydat. U soudu tak čelí obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji městského domu už jen devět postoloprtských zastupitelů.

Hlavní líčení, které bylo na několik měsíců kvůli tomu přerušeno, tak může pokračovat. Další stání se koná 13. června.

Trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku se měli zastupitelé dopustit tím, že hlasovali pro prodej domu čp. 74 na Marxově náměstí v Postoloprtech. Město ho vlastnilo od roku 2008 a snažilo se ho několik let prodat. K tomu došlo až v roce 2015, místní podnikatelce ho prodalo za přibližně milion korun. Podle názoru policie i státní zástupkyně nevýhodně. Policejní znalec dům ocenil na zhruba 1,5 milionu korun, městu tak podle obžaloby vznikla půlmilionová škoda.

„Způsob, jakým obvinění postupovali při prodeji předmětné nemovitosti, svědčí o zřejmé bezohlednosti k řádné správě majetku města,“ shrnula v obžalobě lounská státní zástupkyně Radka Pavlišová.

Obžalovaní na to mají ale jiný názor. „Jsem přesvědčený, že jsme se ničeho protizákonného nedopustili,“ řekl starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. Jejich argument je jasný. Dům prodali za cenu, která je obvyklá. Ne za cenu vyhláškovou. Že by městu vznikla škoda, odmítají. „Měli jsme k dispozici odhady od bank - zákon o obcích říká, že obec svůj obecní majetek prodává za cenu místně obvyklou,“ vysvětlil už dřív poslanec a radní Pavel Růžička.