V Domově pro seniory U Pramene Louny se v pondělí 11. června slavilo. Významné jubileum, 100. narozeniny, oslavila tamní obyvatelka Jiřina Brožková. Narodila se 9. června 1907.

Usměvavá a čiperná důchodkyně přítomné překvapila svou výřečností, vtipem a elánem. „Mně že je sto let? Ježišmarjá, to není možné,“ divila se oslavenkyně. J. Brožková zavzpomínala na své mládí a prozradila co má nejraději k jídlu. „Kromě hřebíků jím všechno,“ zavtipkovala. Jiřina Brožková pochází z obce Židovice u Roudnice nad Labem. „Tatínek i maminka pocházeli z Lenešic, kam jsme se po válce přestěhovali. Našla jsem si tam chlapa „Pepičundu“, který již také hnije,“ vyprávěla vtipně jubilantka.

Oslavenkyně je v domově důchodců velmi oblíbená. „Ráda zpívá a pro svoji prostořekost je oblíbená mezi obyvateli domova,“ řekla Jana Černá, ředitelka domova. Popřát k významnému dni přišel včera oslavenkyni i starosta města Jan Kerner, který J. Brožkové přinesl květiny a požádal ji o zápis do kroniky města.

Ke stému výročí dostala J. Brožková osobní dopis od ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a dárek v podobě zvýšení důchodu o dva tisíce korun. Česká správa sociálního zabezpečení zvyšuje důchod lidem, kteří se dožijí sta let. „Letos by se na Lounsku měli dožít sta let dva občané,“ uvedl Petr Burdech, ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Lounech. V Ústeckém kraji podle evidence žije 34 sto a víceletých lidí. Z toho je 27 žen a sedm mužů.