Čiperná seniorka Jiřina Brožková, která v současné době žije v Domově pro seniory U Pramene Louny, oslaví v letošním roce významné jubileum – 101. narozeniny.

Narodila se 9. června 1907. Je tak nejstarší občankou v Lounech. I přes svůj úctyhodný věk je seniorka plná elánu. Sice se hůře pohybuje, špatně vidí a slyší, ale zachovala si svérázný humor a prostořekost, kterým udivuje své okolí.

„Jak dlouho už tu jsem? Sto let? To není možný!“ Těmito slovy komentovala oslavu svých stých narozenin J. Brožková. Při oslavě se ve svém vyprávění vrátila o několik desítek let zpátky. „Nejradši vzpomínám na dětství na Roudnicku. Na maminku a tatínka. Po válce jsme se vrátili do Lenešic na Lounsku, odkud rodiče pocházeli. Tam jsem si taky našla svého muže, Pepičouna. To byl pacholek. Zlobil mě a já zlobila jeho,“ vzpomínala seniorka.

Oslavenkyně je v domově důchodců velmi oblíbená. „Ráda zpívá a pro svoji prostořekost je oblíbená mezi obyvateli domova,“ řekla Jana Černá, ředitelka domova.

Nejstarším lounským občanům chodí přát k narozeninám také starosta Loun Jan Kerner. „Je skvělé, když se oslavenci rozpovídají a vzpomínají na své dětství nebo mládí. Často zůstávám v úžasu, co prožili ve svém dětství za první nebo druhé světové války. Pro mě je ta doba nepředstavitelná,“ prozradil Jan Kerner.

Díky moderní lékařské péči počet stoletých lidí v kraji přibývá. Začátkem ledna Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala 48 sto– a víceletých občanů v Ústeckém kraji. Ženy jasně vedou před muži. Zatímco 100 a více let oslavilo třicet šest žen, mužů pouze 12. „Nejstarší důchodkyní v kraji je žena narozená v roce 1903, nejstarším muž se narodil v roce 1905,“ dodala tisková mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová.