V čele Městské policie v Lounech by měl stanout „staronový” Radek Příhoda. Vyhrál vyběrové řízení na funkci ředitele, v němž předčil jedenáct dalších zájemců. Starosta Jan Kerner (ODS) ho navrhne ke schválení do funkce zastupitelstvu města.

Radek Příhoda byl dlouholetým zástupcem dosavadního ředitele městské policie Zdeňka Valeše. Poté, co místostarosta Loun Pavel Csonka (ČSSD) na jaře prosadil podání trestního oznámení na vedení městské policie, od strážníků znechuceně odešel. V červnu bylo proti němu řízení zastaveno. Nyní se vrací zpět.

Soutěž na míru?

Ve funkci to ovšem nebude mít vůbec lehké. Ještě před skončením výběrového řízení se objevily spekulace, že je soutěž zmanipulovaná v jeho prospěch. To však starosta odmítl. „Dopředu samozřejmě nic připraveno nebylo, i když vím, že někteří zastupitelé šířili „zaručené” zprávy ještě před uzávěrkou přihlášek. Ani politický vliv v tom žádný není, Radka Příhodu doporučili reprezentanti pěti politických stran ze šesti, které jsou v zastupitelstvu, někteří z nich ho přitom viděli poprvé v životě. Jeho prezentace byla opravdu kvalitní,” říká starosta Loun Jan Kerner.

Přesvědčit o svých zkušenostech a kvalitách bude muset nejenom odpůrce z řad některých politiků a veřejnosti, ale i některé strážníky. „Že to nebude mít vůbec lehké, to je evidentní. Část strážníků by si ho určitě za svého šéfa nezvolila. Bude na něm, aby je o svých kvalitách přesvědčil svou prací a především objektivním přístupem ke každému z nich,” dodal starosta.

Ještě jedno hlasování

Zastupitelé budou jmenování nového ředitele do funkce projednávat 12. prosince Nejhlasitějším kritikem je ČSSD, která pro něj určitě ruku nezvedne. Již dříve místostarosta uvedl, že nepovažuje Příhodu za vhodného kandidáta.

„Nemám oficiální jmenování od města, proto se k věci zatím nebudu vyjadřovat,” odpověděl Deníku R. Příhoda.