Bude řešit drobnou kriminalitu a dopravu, je potřebná, každá uniforma ve městě je dobrá. Příliš drahá, kriminalitu ani problémové řidiče malý sbor nevyřeší, je nepotřebná. Názory na zřízení městské policie v Podbořanech se různí. Nějakou dobu to už vypadalo, že strážníci budou. Jenže nejsou lidi, kteří by do uniformy chtěli, navíc radnice chce miliony použít na jiné investice.

Při nižší kriminalitě už prý strážníci nejsou pro město prioritou, v dohledné době tak v podbořanských ulicích nebudou. „Zřízení městské policie není v tuto chvíli aktuální. Jedním z hlavních důvodů je to, že se nám nepřihlásili do výběrových řízení zájemci o práci strážníků. Nemáme lidi, neměl by kdo sloužit,“ řekl místostarosta Podbořan Karel Honzl.

Podbořany dělaly dvě výběrová řízení, nepřihlásil se nikdo. V době, kdy mají problémy se sháněním strážníků i okolní města, ale také policie či armáda, nechce jít radnice cestou přeplácení uchazečů.

Strážníci nebo investice

Dalšími důvody jsou nižší kriminalita a finance. Podbořany každý rok investují 20 až 30 milionů, při zřízení městské policie by o část peněz přišly. Varianta, o které se uvažovalo, tedy sbor o 6 až 8 strážnících by ročně vyšel na 5 až 6 milionů. „Peníze bychom museli vzít z investic, nemohli bychom tolik stavět či opravovat. Strážníci jsou nákladná záležitost, peníze můžeme zatím využít jinde. Podle nás není v tuto chvíli městská policie nezbytná,“ pokračoval Honzl s tím, že kriminalita ve městě se navíc snížila.

„Kriminalita je na nízkých číslech. Pokud se situace změní, nebráníme se tomu, ale nyní to není priorita,“ dodal Honzl s tím, že možnosti budou v září probírat zastupitelé.

Část zastupitelů a veřejnosti si myslí, že nynější odložení plánu je chyba. Navíc se diví, proč vedení města mění názor, nedávno prý ještě městskou policii podporovalo. „Strážníky bychom určitě měli mít. Jsou potřební pro menší kriminalitu, kvůli dopravě, kvůli pocitu bezpečí, ke školám, na problémová místa,“ uvedl někdejší zastupitel Leo Peterka. Kritici tvrdí, že město nábor strážníků málo inzerovalo, peníze by se prý měly najít.

Vedení města nesouhlasí. Vše prý bylo dostatečně známé, zájem ale není. A více peněz radnice dávat nechce.

Zlatá střední cesta

Názory jdou z extrémů do extrémů. „Zbytečnost. Bude to minipolicie s jednou hlídkou. Problémy stejně nezmizí, jako se to nestalo jinde,“ vyjádřila se například Pavla Siváková.

V Podbořanech existovalo několik variant. První a rychle opuštěná byla plnohodnotná velká policie. Minipolicie s jedním až dvěma strážníky byla zase odmítnuta kvůli tomu, že by údajně nic nevyřešila. Vážně se uvažovalo o variantě s 6 až 8 lidmi. O zřízení strážníků se začalo mluvit vždy, když se skokově zvýšila kriminalita, například za krize v roce 2008 nebo v době problémů s ubytovnami v roce 2010. Na větší bezpečnost lákala ve volbách většina stran.