Výstupy z kamer půjdou v digitální podobě do budovy městské policie, jejíž rekonstrukce pomalu končí. Respektive skončila první etapa prací, ta druhá by měla být hotová do konce roku. Instalace městského kamerového dohlížecího systému má následovat v příštím roce.

V současné době snímá dění v Žatci 13 kamer, některé ještě v analogovém formátu. Podle návrhu ze strany městské policie, který v příštím týdnu projednají radní, se po městě rozmístí 29 kamer. Měli by se též zabývat vypsáním výběrového řízení na dodavatele celého systému. „Navrhujeme, aby se výběrové řízení rozdělilo na dvě části. Jedna na pořízení samotných kamer a technologického zařízení a druhá na přenos dat mezi nimi,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar.

Kamery mají být na výjezdech z města

Některé kamerové body zůstanou, další monitorovaná místa přibudou. „Kamery budou sledovat místa, kde dochází k největšímu pohybu osob. Nově se dostanou pod dohled kamer například prostory před hřbitovem, u vchodu do nemocnice nebo koupaliště,“ popsal Solar. „Podle požadavku státní policie budou kamery na všech silničních výjezdech z města. Jejich technická úroveň umožní například zjistit průjezd auta, po kterém policie pátrá. Využití kamer bude široké, data z nich částečně vyhodnotí automatický systém,“ dodal.

V současné době státní policie využívá žatecký městský kamerový systém hlavně při dopravních nehodách a drobných krádežích, ročně si vyžádá záznamy v přibližně třiceti případech. „Věřím tomu, že nový kamerový systém přinese lidem pocit většího bezpečí, a pokud se něco stane, tak pomůže odhalit viníka nebo zjistit průběh události,“ přiblížil Miroslav Solar.

Modernizace kamer se několikrát odložila

Na novém kamerovém systému pro Žatec se pracuje od roku 2016, řešil se mimo jiné počet kamer a jejich umístění, čekalo se na rekonstrukci sídla strážníků. Ta pomalu finišuje. V září skončila první etapa rekonstrukce jejich služebny. Vzniklo nové zázemí pro strážníky, slouží jim nové šatny, nechybí sprchy nebo kuchyňka. „Zázemí máme daleko lepší, s tím starým se nedá srovnat,“ pochválil strážník Josef Kobelčuk. Došlo též na změnu vytápění – staré elektrické přímotopy a akumulační kamna nahradila plynová kotelna.

Strážníci starou služebnu v minulých dnech opustili, přestěhovali se do sousedního objektu. V původní služebně v rámci druhé etapy prací vznikne místnost na sušení oděvů, sklad a nová výslechová místnost, kam si městští policisté budou zvát lidi na podání vysvětlení.

Náklady na obě etapy rekonstrukce vyjdou na přibližně 14 milionů korun. „Rekonstrukci platí město ze svého. Původně jsme zamýšleli podat žádost o dotaci, ale podmínkou byla přístupnost objektu pro veřejnost. Zvažovali jsme, že by se zasedací místnost využívala pro preventivní akce, ale ukázalo se, že to není správný krok. Prioritou je operativní provoz služebny,“ vysvětlila starostka Zdeňka Hamousová.

Strážníci se do současného sídla, budovy v průchodu mezi náměstími 5. května a Maxmiliána Hošťálka, nastěhovali v polovině 90. let. Před lety se uvažovalo o tom, že by se strážníci přesunuli do budovy bývalého ředitelství Žatecké teplárenské v Podměstí, k tomu ale nakonec nedošlo.

Městská policie v Žatci má 32 zaměstnanců, tabulkový počet strážníků pro výkon služby je stanovený na 25. V poslední době se daří jejich stavy pozvolna naplňovat, po nástupu nově přijatých by měl chybět už jen jeden.