Kontrolu, zaměřenou na podávání alkoholu mladistvým, provedli strážníci v Postoloprtech. Pod vlivem alkoholu nakonec nalezli pět osob mladších osmnácti let. Kontrola proběhla minulý týden v pátek, hodinu a půl před půlnocí. Společně se strážníky městské policie se jí zúčastnili i policisté z obvodního oddělení Policie ČR a zástupci sociálního odboru Městského úřadu Postoloprty.

„Tato akce byla zaměřena především na mladistvé. Pro majitele restaurací to bylo poslední varování, které by je mělo odradit od pokušení nalévat mladistvým,“ uvedl k akci Aleš Tallowitz, ředitel Městské policie v Postoloprtech. Zkontrolovány byly tři postoloprtské restaurace. Na vlakovém nádraží, Koruna a Modrá hvězda. „Celkem bylo za večer kontrolováno dvanáct osob mladších osmnácti let. Byla u nich provedena orientační dechová zkouška. Alkohol byl nakonec zjištěn u pěti osob,“ pokračoval velitel strážníků.

Nejmladší osobě, u které byl zjištěn alkohol bylo třináct let. „Tomuto dítěti bylo naměřeno 0,63 promile alkoholu v krvi. U dalších osob bylo rozpětí naměřených hodnot od 0,22 do 1,13 promile alkoholu v krvi,“ sdělil Deníku A. Tallowitz. Děti pod vlivem alkoholu i jejich rodiče bude řešit sociální odbor Městského úřadu v Postoloprtech. „Dvě osoby byly ihned předány ve spolupráci se sociálním odborem rodičům. Sociální odbor také dostane k dořešení všech pět případů,“ dodal Aleš Tallowitz. Pití alkoholu u osob mladších osmnácti let je v naší zemi trestné. Stejně tak je zakázáno i podávání alkoholických nápojů dětem či mladistvým.

Praxe je však mnohdy jiná a případy pití nezletilých či mladistvých se stále množí. Sociální pracovníci musí poznat, zda se jedná o výjimku či zda dítě pije pravidelně. „Pokud se takový případ stane poprvé, promluvíme si s rodiči i dítětem. Když se případ opakuje, je přizván odborník, například psycholog. Návrh na ústavní výchovu je podáván až v krajních případech,“ přiblížila postup sociálních pracovníků Taťána Tkadlečková z lounské radnice.

Rodiče alkohol mnohdy nevnímají jako problém. „Obecně veřejnost nevnímá požívání alkoholu jako problém. Vždyť podle průzkumů ochutnají poprvé děti alkohol již ve svých dvanácti letech, a to přímo doma,“ pokračuje T. Tkadlečková. Stát podle ní dostatečně tento problém neřeší, omezena není ani reklama. „Někdy se dokonce setkáme s názorem rodičů, že všechny děti okolo pijí, tak proč voláme zrovna je,“ dodala sociální pracovnice.