Městská policie v Lounech se dlouhodobě potýká s nedostatkem strážníků. Vedení města a sboru proto hledají řešení, jak současné strážníky udržet a pokud možno přilákat nové.

Jedním z nedávno přijatých opatření je zvýšení jejich platů. Někteří strážníci opouštěli městskou policii právě kvůli nízkým platům ve srovnání s Policií ČR nebo Armádou ČR. Nedávno vedení Loun zvýšilo plat řadových strážníků z průměrných dvaceti tisíc korun o dva tisíce. Zvýšily se jim příplatky za rizikovost a příplatek za směnnost.

Připomeňte si: Kdo bude hlídat v Lounech? Další strážníci odcházejí

Město svým strážníkům nabízí i další motivační bonusy. „Novým strážníkům chceme na určitou dočasnou dobu poskytnout služební byt. Pro ty, kteří u nás slouží už déle než pět let, bude připraven třítisícový příspěvek na dovolenou a 1200 korun na rehabilitaci v lázních," vypočítal Jan Čermák, místostarosta Loun. „Až bude v Lounech postavena nová plavecká hala, dostanou tam permanentku," dodal. Ve hře je i zavedení náborového příspěvku pro nové strážníky.

„Samozřejmě každé zvýšení platu je pozitivní. Zaznamenal jsem ohlas strážníka, který říkal, že zvažoval, že od nás odejde, ale když dostal přidáno, tak zůstane," sdělil Radek Baláš, ředitel Městské policie v Lounech.

Chybělo sedm lidí

Teprve budoucnost ale ukáže, zda se novinky v odměňování projeví ve větším zájmu o práci strážníka v Lounech. Během roku 2015 odešli od lounské městské policie čtyři strážníci, loni sbor opustili další tři. A noví strážníci se hledají těžko, i přesto že městská policie snížila nároky na jejich fyzickou kondici. Ke konci loňského roku u městské policie v Lounech pracovalo 21 strážníků, chybělo jich sedm.