„Tohle město potřebuje dohled jako sůl a případné zrušení městské policie není jen krokem zpět, ale pořádným skokem dozadu. Kriminalita se zvyšuje a zrušit složku, jako je městská policie, mi přijde nešťastné,“ říká na dotaz Deníku k aktuální situaci ve městě velitel postoloprtských strážníků Aleš Tallowitz.

Reagoval tak na snahu některých zastupitelů prosadit zrušení Městské policie v Postoloprtech. (Čtěte ZDE)

Strážníci podle něj nedávají pouze pokuty, jak jim vytýká část zastupitelů, ale jejich role ve městě je mnohem širší a důležitější.

„Potýkáme se neustále s případy, o kterých ani občané nevědí, nejedná se o pouhé pokutování, ale jde i například o zachraňování lidských životů, pomoc občanům, zadržování pachatelů trestných činů. Můj názor je takový, že pokud by došlo ke zrušení sboru strážníků, pak do šesti měsíců nastane ve městě nekontrolovatelný stav, který nebude zvladatelný. Zastupitelé pak začnou znovu jednat o zřízení městské policie,“ domnívá se Aleš Tallowitz.

Současný počet strážníků je podle něj nedostačující, v počtu sedmi strážníků nemohou být tolik vidět ve městě. I na to si prý někteří občané stěžují. „Ranní služby držíme ve všední dny od sedmi do 19 hodin, noční pak od pondělí do čtvrtka od 18.30 do třetí hodiny ranní. V pátek a v sobotu jsou na noční službě strážníci od 17 do 5 hodin, v neděli pak od 15 do 3 hodin. Hlídku vykonávají během noční služby vždy dva strážníci,“ vysvětluje.

Služby jedou na maximum

„Během ranní služby slouží také dva, ale není to pravidlem, takže ze čtvrtiny času služeb vykonává službu jeden strážník. V týdnu pokryjeme 126 hodin v terénu. Ale pro srovnání – například městská policie v nedalekých Lovosicích se stejným počtem strážníků pokryje jen 72 hodin týdně,“ tvrdí Aleš Tallowitz.

Nálada na postoloprtské služebně podle něj i přes poslední úvahy některých zastupitelů vládne zatím dobrá. „Strážníci znají svou práci a nevěří tomu, že by se město a dalších jedenáct spádových obcí bez policie obešlo. Nemám informace, že by někdo ze strážníků chtěl odejít, ale pokud by to někdo z nich chtěl udělat, nedivil bych se. Každý chce pracovat v nějaké jistotě a ne čekat, až ho někdo neuváženě vyhodí z práce, kterou se snaží dělat dobře. Naše městská policie se během tří let zvedla na úroveň, kterou nám můžou jiné sbory jen závidět. Zvyšují se žádosti strážníků o přestup k naší MP z okolních měst, což dokazuje, že pracujeme na vysoké úrovni,“ vyzdvihl Aleš Tallowitz.

Je otázkou, zda by státní policie všechno zvládla

Pokud by ke zrušení strážnice skutečně došlo, na městečko by pak dohlížela státní policie. „Jenže Policie České republiky má svůj rajón, se kterým má svých problémů dost a dost. Jsou velké rozdíly mezi dojezdy státní policie a městskou policií na místo události. Máme se státní policie dobré pracovní vztahy, ale v tomto stavu by nebyli schopni plně převzít práci městské policie,“ pokračuje.

Vedení města i zastupitelé se podle něj mohou přijít na služebnu seznámit s činností strážníků. „Myslím si, že názor, který proběhl na zastupitelstvu, byl neuvážený a byl bych rád, kdyby se někdo, kdo o nás rozhoduje, začal o naši činnost zajímat, požadoval informace, navštívil služebnu. Je možnost vyzkoušet si jakoukoli službu se strážníky. Rozhodovat jen tak od stolu mi přijde nefér, ne vůči nám, ale vůči obyvatelům města a spádových obcí,“ domnívá se Aleš Tallowitz.