Velká kaluž krve, vážně zraněná servírka s kudlou ještě zabodlou do stehna; takový obrázek se naskytl lounským strážníkům ve středu 16. prosince v lounském baru Vikárka.

Došlo tam k přepadení a i díky profesionálnímu zásahu městských policistů se nestalo po zběsilém útoku nožem to nejhorší.

Více o události čtěte ZDE

Starosta Loun Jan Kerner si pozval tři strážníky, kteří na místo vyrazili, v pondělí 21. prosince na radnici. Tam Jiřímu Tupcovi, Petrovi Ingrišovi a Radku Svobodovi osobně poděkoval za dobrou práci a v přátelské atmosféře s nimi ještě s ředitelem Městské policie Louny Zdeňkem Valešem pohovořil.

Co se v baru Vikárka v centru města vlastně odehrálo? Lupič si chtěl zřejmě přilepšit krádeží peněz nebo zboží. Proto začal před pátou hodinou ranní prohledávat bar. Podle dostupných informací měl už v tu chvíli mít v ruce připravený nůž, kdyby ho někdo překvapil. To se také stalo a servírka na to doplatila. Brutální útok žena málem nepřežila. Poslední bodnutí mířilo do stehna, kde nůž zůstal. Poté pachatel utekl.

Ředitel strážníků: na nás se můžete spolehnout

Servírka si ještě stihla přivolat telefonem pomoc. "Volala právě na městskou policii, z čehož máme určitě radost. Lidé vědí, že se na nás mohou spolehnout, že když potřebují, tak jim vždy pomůžeme," řekl Zdeněk Valeš.

Strážníci dorazili na místo přepadení jako první během několika málo minut, v těsném závěsu se záchrankou. Naskytl se jim pohled, který by pro slabší povahy mohl znamenat přinejmenším pád do mdlob. "Byla tam ta servírka a všude spousta krve. Určitě tak litr," vzpomíná strážník Petr Ingriš. V tu chvíli možná policisté teprve skutečně docenili každoroční povinné kurzy s Českým červeným křížem, které je právě na tyto situace připravují. Zachovali se naprosto profesionálně. "Hned jsme věděli, co dělat. Běželi jsme pro lékárnu do auta, zaškrtili ránu kvůli krvácení a tak dále," popisuje zásah Radek Svoboda.

Se záchranou životů už mají zkušenosti

Ženu se podařilo předat záchranářům a i díky přispění lounských strážníků nemělo toto brutální přepadení ještě tragičtější konec. Pro muže v uniformách to ostatně nebyla první příležitost, jak pomoci lidem se zdravotními potížemi. "Už jsme se do podobných situací, kdy šlo o život, dostali. Rozdýchávali jsme jednoho muže, další měl třeba epileptický záchvat a lidé na ulici mysleli, že je jen opilý. Než jsme přijeli a pomohli, tak všichni dělali, že ho nevidí," vzpomněli strážníci.

"Člověk má dobrý pocit, že to není jen represe, co dělá, ale že pomůže, když je třeba. Jsme rádi, že se za našeho malého přispění podařilo zachránit lidský život," shodli se. "Lidé často nadávají, že dáváme botičky a pokuty a podobně. My dopravu řešit musíme, je to naše náplň práce, ale jak je vidět na tomto smutném případu, záběr naší činnosti je mnohem širší. Jsme připraveni pomoci," dodal ředitel MP Zdeněk Valeš.