Tři psy, dva německé ovčáky a jednoho rotvajlera, využívají v současné době strážníci Městské policie v Lounech.

Na obchůzky po městě chodí psi spolu se strážníky pouze v noci, k dispozici jsou ale při mimořádných událostech i přes den. „Psy využíváme na celém území města. Při kontrole zahrádek, garáží, sídlišť i parků. Pes je takový třetí strážník v hlídce,“ sdělil Miloslav Malý, zástupce ředitele Městské policie v Lounech.

„Pes určitě vzbuzuje respekt. Co by si třeba útočník na strážníky jinak dovolil, si v přítomnosti služebního psa rozmyslí. Právě možná hlavně kvůli tomu není faktický aktivní zákrok se služebními psy tak častý,“ sdělil M. Malý. „I když krmení i ošetřování psů nás stojí určité peníze, určitě se nám vyplatí,“ dodal.

Nebo použiji psa…

Strážník městské policie je podle zákona oprávněn použit namísto nebo vedle donucovacích prostředků také služebního psa. „Způsobilost služebního psa musí být osvědčena Policií ČR, a to vždy jednou za dva roky. Zkoušky se skládají mimo jiné z poslušnosti, odložení psa, vyhledání pachatele - tzv. revírování a jeho zadržení psem nebo zákroku se psem například v rušném prostředí hospody. Každá disciplína je bodována a pro úspěšné absolvování zkoušky je potřebný stanovený počet bodů,“ vysvětlil M. Malý.

Strážníci kromě výkonu služby předvádějí dovednosti se psy i veřejnosti. Před týdnem ukázali třeba zadržení pachatele a výcvik psů stovkám diváků na Dni s Deníkem na Mírovém náměstí.