Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledají se strážníci i policisté! O kvalitní uchazeče je nouze

Louny, Žatec, Podbořany - Dlouhodobý nedostatek kvalitních zájemců o práci v uniformě hlásí města okresu Louny. Strážci zákona chybějí v Žatci, Lounech i Podbořanech.

22.7.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zdeněk Plachý

Nepopulárnost uniforem, příjem, který nesplňuje představy uchazečů, nezvládnuté fyzické testy a psychotesty, náročné povolání, noční a sváteční směny. Takové jsou podle odborníků hlavní důvody dlouhodobého nedostatku kvalitních zájemců o práci v řadách strážníků či policistů. O dobré uchazeče je velká nouze, velké potíže měli v Žatci, řada volných uniforem je v Podbořanech, hledají i Louny. Strážci zákona chybí ve všech městech okresu Louny. Získávat je se daří jen velmi velmi těžce.

„Najít nového strážníka je skutečně problém. O tuto práci není mezi lidmi velký zájem, mají o ní často velmi zkreslené představy," přiznává Radek Baláš, ředitel Městské policie v Lounech.

V Lounech chybí pět lidí

V Lounech aktuálně působí 26 strážníků, plný stav by ale měl být 31. Chybí tedy pět lidí – čtyři strážníci přímo v ulicích a jeden ve vedení. Nové strážníky hledají v Lounech dlouhodobě, také nyní lze vidět jejich inzeráty. „Když už se nějaký uchazeč dostaví, často pohoří na našich fyzických testech. Přitom tabulky máme stejné jak pro naše strážníky, tak pro nové zájemce. A strážníci s jejich plněním nemají problém," poukazuje Baláš na častý problém při hledání nových tváří do uniforem – špatnou fyzičku.

Potíže ale neřeší jen městské policie v regionu, ale také Policie ČR. Například v Podbořanech.

Na tamním oddělení, které má na starosti celé Podbořansko, včetně Kryr, Vroutku či Lubence a Blatna, se už řadu měsíců nedaří naplnit tabulkové stavy. Problémy s malým počtem policistů na tak velkou lokalitu řešili v Podbořanech několik let. Citelně tam už dříve chyběl každý policista, který odešel. Situace s naplněností „tabulek" se tam ale ještě zhoršila loni, kdy také kvůli zvýšení bezpečnosti v okolí zařízení pro běžence v Drahonicích a kvůli opravdu velké oblasti, kterou musí hlídat, vedení policie rozhodlo, že do města má přijít deset policistů navíc.

Čtěte také: Cítoliby zakládají vlastní obecní policii

Jenže, ve skutečnosti ani po roce ve městě ještě nejsou, nedařilo se a nedaří je sehnat… Na Podbořansku by po přidání deseti policistů mělo působit 37 strážců zákona. Chybí jich tam ale nyní 11. „Skutečný stav v současné době činí dvacet šest policistů," říká Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Aktuálně se ale už snad „blýská na lepší časy". Několik nových policistů už je přece jen na cestě, podařilo se jich několik nabrat. „Pět nových policistů už bylo přijato, ale v současné době vykonávají základní odbornou přípravu na policejní škole. Po jejím ukončení přijdou právě na volná místa v Podbořanech. Stejně jako další tři policisté, kteří požádali o převedení do Podbořan z jiných útvarů," pokračovala Střelcová.

Několik nových sil přichází

Pokud osm nových lidí brzy přijde, budou pak v Podbořanech chybět už „jen" tři policisté. To ale v případě, že žádný jiný neodejde…

Nábory jdou pomalu, noví policisté nepřicházejí tak rychle, jak by si veřejnost přála. „Náročný výběr k policii není jednoduchý a krátký proces. Nábor nelze uskutečnit ze dne na den, uchazeči musí splnit řadu požadavků, projít přípravou," připomíná policejní mluvčí, že nelze do uniforem přijmout každého. 

Policie v Podbořanech stále hledá nové lidi. Spolupracuje s radnicemi, úřady práce, k vidění jsou inzeráty, také na některých středních školách v rámci prezentačních akcí nabízeli policisté studentům budoucí kariéru v uniformě. „Náborová kampaň stále probíhá, případní zájemci se mohou stále hlásit," dodala Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Policista nebo strážník

Kvůli nedostatku kvalitních kandidátů také stále v Podbořanech váhají se zřízením plánované městské policie. Vedení radnice si nyní myslí, že pokud má velké problémy najít vhodné uchazeče Policie ČR, strážníkům to půjde ještě hůře. O zřízení či nezřízení městské policie v Podbořanech se tak čeká ještě další vášnivá debata.

Čtěte také: Strážníci v ulicích Podbořan? Zatím ne, možná později

Velké potíže s nízkým stavem strážníků řešili v minulém roce také v Žatci. A stále jich ve městě chmele není plný počet… V roce 2015 tam nějaký čas chybělo dokonce sedm lidí, pak pět. V ulicích tak kvůli nedostatku strážníků často loni byla jen jedna jediná hlídka, což je na město velikosti Žatce hodně málo. Strážníci byli v ulicích velmi málo vidět, lidé si na to hojně stěžovali.

Nový ředitel strážníků v Žatci se tak musel soustředit hlavně na doplnění početního stavu. Ve dvou výběrech se podařilo několik strážníků nabrat, nyní už chybí „pouze" dva. Také šéf žateckých strážníků otevřeně přiznává, že sehnat kvalitní uchazeče je velký problém. „Základní věc, která nás trápila, když jsem před rokem přicházel, byl velký podstav strážníků. Chybělo pět lidí. A jsem rád, že se nám pomalu stavy naplňují, daří se získávat nové strážníky. Neříkám, že už je to úplně vyřešené, ale pomalu se nám to dorovnává," uvedl pro Deník Miroslav Solar.

Připomeňte si: Nové kamery a více hlídek, přál by si ředitel strážníků

Tři noví strážníci za rok? Není to málo? „Někomu se asi může zdát, že se doplňují pomalu. Ale raději jdeme cestou kvality. Podle mého je lepší si vybrat kvalitní lidi, než brát každého, jít cestou kvantity a pak řešit problémy. A bohužel, těch kvalitních uchazečů není tolik, kolik bychom si přáli. V prvním výběrovém řízení splnil naše požadavky jeden z jedenácti, ve druhém dva z jedenácti. Přišel také jeden bývalý strážník z Prahy. Na podzim vypíšeme další výběrové řízení, snad už naplníme stav úplně," pokračoval šéf žateckých strážníků.

„Věříme, že se nám dva chybějící strážníky brzy podaří sehnat. Chceme být v ulicích co nejvíce. Každý chybějící strážník je totiž dost znát. Když máme plný stav, můžeme pak mít dvě nebo i tři hlídky ve městě místo jedné, jak tomu bylo někdy loni. S dvěma či třemi hlídkami jsme mnohem více akceschopnější," pokračuje Solar.

Proč se zájemci nehrnou?

A proč se nové strážníky a policisty nedaří získávat? Důvodů je podle odborníků hned několik. Strážci zákona často dělají věci, které jsou vidět, ale zároveň nejsou „oblíbené", práce v uniformě není v současnosti populární. Velkým důvodem jsou také peníze. Nástupní platy pro nováčky nejsou vysoké, uchazeči mají často daleko vyšší představy a nechtějí z nich slevit, nechtějí nastoupit za nízký plat. Podle neoficiálních informací Deníku například nástupní plat strážníka nepřesahuje patnáct tisíc korun hrubého.

„Mzda strážníků je dána tabulkami, stejnými jako pro další zaměstnance městských úřadů. Příplatky pak mají za sobotní, nedělní nebo noční směny. Problém je také v tom, že pokud se již někdo rozhodne jít k ozbrojené složce, má možnost jít do armády nebo Policie ČR, kde nabízejí jisté výhody, které my nabídnout nemůžeme," říká k tomu Radek Baláš, šéf lounských městských policistů.

Práce v uniformě

Ale ani nástupní platy policistů nejsou o moc vyšší. Směny, noční, sváteční, náročná práce. To jsou podle Deníkem oslovených expertů další důvody, proč se lidé nehrnou do uniforem. Další potíže, a často hodně velké, pak tvoří fyzické testy a psychotesty. „Vyhoří" na nich celá řada zájemců, někdy i drtivá většina těch, kteří přijdou…

„Podobné problémy má i armáda, vězeňská služba. Nároky přitom nejsou až zas tak velké. Přesto řada lidí neprojde. Populace se po fyzické stránce obecně oslabuje, také psychotesty dost lidí nezvládne. Podle mého názoru ale velkou roli v nedostatku uchazečů hraje to, že v současné době není služba v uniformě úplně populární zaměstnání. Strážníci a policisté jsou vidět a dělají v očích řady lidí nepopulární věci. A další věc - ani u strážníků, ani u státní policie, nejsou nástupní platy takové, jaké by si uchazeči představovali. Jsou nízké. Moc je neoslovují," dodal pro Deník ředitel Městské policie v Žatci Miroslav Solar.

Autor: Hynek Dlouhý

22.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Šimonovský, předseda okrskové volební komise v Novém Sedle, při kontrole u vstupu do věznice.
9

Urna projela skenerem. Pak šli odsouzení ve věznici v Novém Sedle volit

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení