Dva strážníky, které jejich velitel letos v srpnu v Žatci přistihl bez uniforem v herně a jednoho dokonce bez služební pistole, už v ulicích města brzy nepotkáte. Jeden už skončil po dohodě, druhého ze sboru sice vyhodili, ještě ale minimálně chvíli sloužit bude a rozhodl se kontrovat žalobou pro neplatnost výpovědi. Oba muži, kteří při kontrole dokonce „nadýchali", se nařčením brání, také oni podali trestní oznámení.

„Jeden ze strážníků ukončil pracovní poměr dohodou k dvanáctému září, v případě druhého došlo k výpovědi ze strany zaměstnavatele," potvrdila starostka Žatce Zdeňka Hamousová informace Deníku. Už dříve označila jednání obou strážníků jako nevhodné a velmi vážné provinění.

Připomeňte si: Dva strážníci hráli ve službě automaty. Zbraně nechali u barmanky

A čeho se měli žatečtí strážníci, kteří skončili, dopustit? Letos v srpnu měli v pracovní době svléknout košile uniformy a jít do jednoho z barů v žateckém podměstí. Tam podle některých svědků prý občas hráli na výherních automatech. Jeden z městských policistů navíc odložil svou služební zbraň do úschovy k barmance.

Na jednání strážníků vedení města upozornila veřejnost, podnětů od lidí prý bylo hned několik. V herně bez uniforem a pistole je pak přistihl jejich velitel Zdeněk Kubiska a jeho zástupce. Oba žatečtí strážníci navíc při kontrole údajně nadýchali alkohol. Jejich „činnost" v herně pak prošetřovala policie. „Jejich jednání jsme vyhodnotili jako přestupek, který byl k řešení předán městskému úřadu. Oba budou řešeni za přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, jeden z nich pak také za přestupek na úseku zbraní a střeliva," řekla Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Jeden po oslavě, druhý s léky s alkoholem

Oba strážníci, jeden už bývalý, se nařčení brání. Jeden prý měl po oslavě, druhý tvrdí, že bral kapky, které alkoholové látky obsahují. Do baru prý přišli v době své přestávky ve službě, proto si také svlékli uniformy. Tvrdí také, že na automatech nehráli. Strážník, který si dal zbraň k barmance, jí tam údajně uzamkl do trezoru.

Za strážníky se postavila také odborová organizace městského úřadu. Strážník, který dostal výpověď, podá žalobu pro její neplatnost. Muži jsou přesvědčeni, že se ničím neprovinili, proto podali také trestní oznámení. „Ano, takový podnět prošetřujeme, zabývají se jím podbořanští policisté," dodala policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Podbořanští policisté se podaným trestním oznámením namířeným na vedení žatecké městské policie zabývají proto, aby bylo vyloučeno možné podezření z podjatosti. Podle neoficiálních informací si bývalí strážníci stěžují na postup svého šéfa.

V případě žatecké městské policie se nejedná o první škraloup na její pověsti. Před deseti lety uveřejnila média snímky některých strážníků s pivem a služebními pistolemi v ústech. Strážníci se tak „bavili" na jedné z oslav, fotky z ní ale po čase unikly na veřejnost.