Ani jedno z celkem šesti vážných nařčení bývalých žateckých strážníků se nakonec nepotvrdilo. Muži, kteří skončili u Městské policie Žatec po loňské srpnové aféře, kdy byli přistiženi v baru bez uniforem, jeden dokonce bez služební zbraně a navíc oba nadýchali alkohol, si stěžovali na postup starostky Žatce Zdeňky Hamousové, ředitele strážníků Zdeňka Kubisky, a také na média.

„Policisté prošetřovali všechna podaná oznámení v tomto případě. Po provedeném šetření dospěli k závěru, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu a případ byl odložen," uvedla na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Podle informací Deníku bylo podáno celkem šest trestních oznámení, měl je podat jeden ze strážníků, kterého ředitel Městské policie Žatec Zdeněk Kubiska přistihl při ne úplně vzorové službě. Tři nařčení byla na šéfa žateckých strážníků, dvě na starostku Žatce a jedno na média. Strážníci upozorňovali na údajný špatný postup svých nadřízených při kontrole v baru, podezřívali je také z manipulace s dokumenty a záznamy a z neplnění povinností. Bývalí strážníci obvinili také média, že o události neinformovala pravdivě. Oznámeními, aby se předešlo možnému nařčení z podjatosti, se zabývali podbořanští policisté. Došli k závěru, že jednání starostky, ředitele Městské policie Žatec ani médií nebylo v rozporu se zákonem.

Strážníci trvají na své nevině

Bývalí strážníci to odmítají, trvají na své nevině, do médií se už ale vyjadřovat vůbec nechtějí. Deník oslovil jednoho z nich, nechtěl ale už o případu dále mluvit.

Ani jeden z přistižených strážníků už u žatecké městské policie nepracuje. Jeden skončil po dohodě brzy po incidentu, druhý dostal výpověď a skončil na konci roku 2013. Obou strážníků se loni zastala odborová organizace žatecké radnice, přestupek městských policistů podle jejího názoru nebyl řešen podle zákonů. Zatím žádná instituce to ale nepotvrdila. Výpověď druhého strážníka prý ještě prošetřuje Inspektorát bezpečnosti práce. Další řízení už žatecká radnice s bývalými zaměstnanci nevede, už dříve její vedení označilo přestupky strážníků jako velmi nevhodné a závažné provinění a přivítalo jejich konec u městské policie.

A čeho se měli bývalí žatečtí strážníci loni v srpnu dopustit? V pracovní době si svlékli košile uniformy a šli do jednoho z barů v žateckém Podměstí. Jeden z nich navíc odložil svou služební zbraň do úschovy k barmance. V baru podle některých svědků strážníci prý občas hráli na automatech.

Na strážníky upozornila veřejnost

Na podezřelé jednání strážců zákona vedení žatecké radnice upozornila veřejnost, podnětů od lidí prý bylo hned několik. V herně bez uniforem, a jednoho dokonce bez pistole, je pak loni v srpnu přistihl jejich velitel Zdeněk Kubiska a jeho zástupce.

Oba muži ve službě ale navíc při následné kontrole nadýchali alkohol. Jejich „činnost" v herně pak prošetřovala policie. „Jejich jednání jsme vyhodnotili jako přestupek, který byl k řešení předán městskému úřadu. Oba budou řešeni za přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, jeden z nich pak také za přestupek na úseku zbraní a střeliva," řekla po vyšetřování loňského incidentu policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Oba strážníci se nařčení brání. Jeden měl údajně po oslavě, druhý řekl, že bral kapky, které alkoholové látky obsahují. Do baru v žateckém Podměstí prý přišli v době své přestávky ve službě, proto si také svlékli uniformy. Tvrdí také, že na automatech nehráli. Strážník, který si dal zbraň k barmance, ji tam údajně uzamkl do trezoru.