Počet dětí studujících střední školy nebo učiliště několik posledních let klesá.

Prvního září v Ústeckém kraji nastoupilo do prvních ročníků zase o tisíc studentů méně než před rokem. V okrese Louny je středoškoláků dokonce nejméně z celého kraje. Nejvíce středoškoláků mají v Ústeckém kraji na Děčínsku, do devatenácti školních zařízení tam chodí 7234 studentů. Naproti tomu Lounsko má jen 3408 žáků ve čtrnácti institucích.

V okrese Louny je tak ve srovnání například s Děčínem ani ne polovina studujících, ale téměř stejný počet škol. Na Chomutovsku je škol dvanáct. Kraj chce proto některé školy sloučit, tvrdí ale, že na žáky, výuku a počet oborů to nebude mít vliv. Slučovat se prý bude jen z ekonomických důvodů, bude jeden management, lépe se má plánovat například vytížení učitelů.

V Lounech byly spojeny dvě školy do jedné

První slučování se konalo v Lounech. „Od 1. září 2010 jsou sloučeny Střední škola stavební v Lounech a Střední odborná škola technická a Střední odborné učiliště Louny,“ informovala Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.


Příští rok se mají dvě školy spojit i v Žatci. Sídlí nedaleko sebe, každá má ale na první pohled jiné zaměření. Jedna se specializuje na ekonomii, druhá na zemědělství a ekologii. „Střední zemědělská škola v Žatci a tamní Obchodní akademie by měly být sloučeny od 1. září 2011,“ pokračovala v představování plánů kraje Hanáčková. Slučování se ale nelíbí některým učitelům, ale ani žákům a jejich rodičům. Tvrdí, že bude narušena výuka, bojí se rušení některých oborů. Kraj to popírá. Změny se prý mají týkat hlavně větší efektivity při vedení škol.

„Cílem celého procesu je vytvoření efektivní školské soustavy, tvořené velkými vzdělávacími celky, nabízejícími vzdělání v celé škále typů a forem. Pro žáky by se v první chvíli nemělo měnit vůbec nic. Účelem slučování není v žádném případě omezování výuky,“ řekla Hanáčková.

Ústecký kraj není výjimkou

V minulosti se neoficiálně mluvilo také o Podbořanech. Tamní gymnázium je malé, proslýchalo se o možném sloučení se střední odbornou školou a učilištěm. Z těchto úvah prý podle kraje prozatím sešlo. „V Podbořanech se zatím žádné změny nechystají,“ dodala na náš dotaz tisková mluvčí. A žáků pořád ubývá. Zatímco předminulý školní rok chodilo do škol zřizovaných Ústeckým krajem celkem 41 197 dětí, v minulém roce to bylo 40 799 a v právě začínajícím nastoupí do prvních ročníků zase o tisíc žáků méně.

„Ústecký kraj není v rámci České republiky žádnou výjimkou. I nás se dotýká nepříznivý demografický vývoj, který se týká klesajícího počtu žáků ve školách,“ popsal aktuální situaci na školách radní Ústeckého kraje Petr Jakubec.

V Ústeckém kraji se v minulém školním roce učilo na celkem 113 středních školách, 75 jich zřizoval kraj, další soukromé subjekty, obce a církev.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!