Šéfovat městské organizaci, firmě nebo městem zřizované škole a přitom zároveň v zastupitelstvu schvalovat její rozpočet, rozhodovat o její budoucnosti a nakonec i kontrolovat, jestli dobře funguje. Jde o střet zájmů nebo ne? Podle zákonů jak u koho…
Například tajemník radnice, který má na starosti její praktický chod a pracuje s rozpočtem města, podle českých zákonů být zastupitelem nesmí, a proto se v Podbořanech bude hned po volbách měnit seznam nových městských poslanců. „Pokud je osoba zařazena do pověřeného obecního úřadu a vykonává funkci tajemníka, došlo by jejím zvolením členem zastupitelstva k neslučitelnosti funkcí," popsal problém Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Zastupitelem bude Tomáš Vaněk
V Podbořanech ale problém rychle vyřeší. Martin Gutzer, tamní dlouholetý tajemník městského úřadu, který byl zvolen za uskupení Za nová pracovní místa, tedy hned odstoupí ze zastupitelstva. Tajemníkem radnice zůstane. „Vzdám se mandátu zastupitele. Nastoupí za mě náhradník Tomáš Vaněk," komentoval stručně nově vzniklou situaci Gutzer.
Martin Gutzer přitom kandiduje v Podbořanech pravidelně, v komunálních volbách v letech 2010 a 2006 se mezi městské poslance neprobojoval, ve volbách předtím ale uspěl. I tehdy se ale nakonec mandátu vzdal.
Naopak u ředitelů škol, příspěvkových organizací města nebo městských firem podle zákonů souběh s funkcí zastupitele nevadí. Přitom také pracují s městskými penězi, i když jen s přímo určenou částí. Takoví noví městští poslanci v Žatci, Lounech ani Podbořanech se odstupovat nechystají.
Kontrola sama sebe?
Souběh funkcí a střet zájmů řeší volební zákon, zákon o obcích a legislativní norma o střetu zájmů. „Ani jeden z těchto zákonů souběžnému výkonu funkce člena zastupitele města a vedoucího organizační složky, například ředitele školy, nebrání," uvedl na dotaz Deníku Josef Holek z ministerstva vnitra. Některým lidem se to ale nelíbí, vidí za tím jasný střet zájmů, i když není zakázán zákonem. „Rozhodnout si o penězích pro svou organizaci, pak je utratit a nakonec se sám zkontrolovat? Tak by to asi být nemělo, minimálně kontrola by měla být oddělená. Člověk, i když nemá žádné špatné úmysly, by se sám kontrolovat neměl. Nevidí své chyby a když je vidí, nebude na ně chtít upozorňovat. Podle mého je to jasný střet zájmů," myslí si například Pavel Lukáš ze Žatce.
Naopak jiní Deníkem oslovení lidé v souběhu funkcí problém nevidí. „Je to jeden ze dvou desítek zastupitelů. Rozhodování o svém subjektu se mohou zdržet. A když jsou jinak ve městě aktivní a lidé je chtějí, proč by nemohli být zastupiteli," říká Filip Ježek.
Souběh funkcí je i v Lounech
Právě tak, tedy nehlasovat o věcech spjatých s organizací, kterou vede, chce v Žatci postupovat například Jaroslav Špička, šéf městského Chrámu chmele a piva, zvolený za vítěznou Volbu pro město. „Nevidím v tom problém. Zákon to umožňuje, podobné případy byly i v minulosti a problémy nebyly. V případech, kdy se bude jednat o Chrámu chmele a piva, pokud ho dále povedu, se samozřejmě zdržím a nebudu jednání nijak ovlivňovat," řekl Deníku.
Podobný případ souběhu funkce šéfa městské organizace a zastupitele mají i v Lounech. Tamní ředitelka domova pro seniory Jana Černá se také stala zastupitelkou za Volbu pro město.
Dvě nové zastupitelky, které ale ve svém zaměstnání rozhodují o penězích města, mají také v Podbořanech. Obě byly zvolené na kandidátce vítězné ODS. Jana Šipošová je ředitelkou základní školy, Iveta Haragová šéfkou mateřské školky. „Žádný problém to není. Svou práci dělají dobře, nevím, proč by nemohly obě ředitelky kandidovat. Že budou jedním z 21 zastupitelů, kteří budou hlasovat třeba o celkovém rozpočtu města, to podle mého vůbec nevadí. Samozřejmě, pokud by se rozhodovalo o nich přímo, mohou se zdržet," dodal Radek Reindl, lídr ODS v Podbořanech.