„V loňském roce jsme zaevidovali tři sta dopravních nehod s účastí zvěře. V tomto roce, v závěru září, střety se zvěří už překročily celoroční loňské statistiky,“ sdělila lounská policejní mluvčí Irena Pilařová.

V roce 2015 řidiči v okrese Louny nahlásili policistům 150 takových havárií, o rok později jich bylo 180. Během pár let se tak jejich počet zdvojnásobil. Nejčastěji se řidiči potýkají při dopravních nehodách se srnami, poměrně běžné jsou i srážky s divokými prasaty.

Nárůst střetů aut se zvěří zaznamenaly po celé ČR také pojišťovny. „Za rok 2013 klienti Allianz nahlásili 947 srážek se zvěří, loni už jich bylo přes tři tisíce,“ přiblížil mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. „Průměrná výše škody byla v uplynulých pěti letech 32 tisíc korun,“ dodal.

Ilustrační foto
V Nečemicích hořely saze v komíně. Hasiči použili písek

Podobný trend hlásí také Česká pojišťovna. „Zatímco v roce 2017 nám řidiči nahlásili 5 600 střetů se zvěří, loni jich bylo 6 200. Letos je to zatím 5 500 střetů. Dá se předpokládat, že jich bude opět víc než v předchozím roce,“ sdělila mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Nejrizikovějšími měsíci bývají každoročně květen a říjen. Zhruba ke čtvrtině všech případů dochází mezi půlnocí a jednou hodinou v noci. Další kritická doba nastává mezi pátou a sedmou hodinou ranní, přes den pravděpodobnost střetu se zvířetem klesá. Riziko se začíná opět zvyšovat po páté hodině odpolední.

Přibývá aut i zvěře

Důvodů, proč počty střetů aut a zvěře rostou, je několik. Aut na silnicích přibývá, hodně je i zvěře. Zvláště pak černé a vysoké. V poslední době se také opravila v okrese Louny řada úseků silnic a řidiče to svádí k rychlejší jízdě. Rozbitá silnice je nutí jet pomaleji, což znamená nižší riziko srážky se zvěří. Vliv má i způsob hospodaření na polích poblíž silnic. Například monokultura kukuřice je ideálním místem pro život divokých prasat.

Možností, jak střetům aut se zvěří zabránit, je několik. V první řadě by řidiči v rizikových časech a rizikových úsecích měli zpomalit a být obezřetní. Funguje také instalace technických opatření kolem silnic. Je jich celá řada, v regionu se užívají tři.

Odpudit zvěř umějí pachové ohradníky. Jedná se o linii míst podél silnice s montážní pěnou, na kterou se napustí pach predátora – nejčastěji člověka, medvěda, rysa nebo vlka. To má donutit zvěř se místu vyhnout, tedy nevstupovat do silnice.

Karel Gott byl hlavní hvězdou Dočesné v Žatci v roce 2007. Jeho vystoupení si nenechaly ujít desetitisíce fanoušků
FOTO: Milovaný Karel Gott navštívil i Žatec. Vystoupil před davy na 50. Dočesné

V současné době se rozšiřují optická zradidla umístěná na patnících podél silnic. „Jsou v nich skla v různém úhlu, která odrážejí světlo od projíždějících aut. Zvěři je to nepříjemné,“ vysvětlil Kamil Plíšek ze žatecké radnice, který na problematice spolupracuje s Ústeckým krajem.

Nedávno se zradidla objevila třeba na patnících, které lemují opravený úsek silnice I/27 Žatec – Plzeň u Sýrovic. „Je trend, aby se dávala na opravené úseky silnic,“ potvrdil Plíšek. Jejich účinnost je asi padesát procent.

Policie pátrá po Barboře Kašové
Policie pátrá po pohřešované dívce, otec ji naposledy viděl v Podbořanech

Daleko vyšší účinnost, přes devadesát procent, mají elektronická zařízení vydávající vysokofrekvenční zvuk, který je zvířatům nepříjemný. Stroj se spustí, když se k němu blíží automobil, zvěř zbystří, auto projede, plašič se poté vypne a zvíře pak může přes silnici v klidu přejít. Jejich většímu rozšíření brání vysoká cena, která se pohybuje kolem 1 500 korun.

V okrese Louny se začala opatření proti zvěři instalovat před několika lety. Nyní se nacházejí zhruba ve čtvrtině rizikových úseků.