Na zhruba sto tisíc korun by měly vyjít stavební úpravy pavilonu Stříbro mezi Základní školou Komenského alej a stadionem Mládí v Žatci, kde má být nová mateřská školka. Proběhnout mají během léta tak, aby školka mohla být otevřena začátkem září. Město tak reaguje na nedostatek míst ve svých školkách a novou třídu pro 28 dětí otevře v tomto objektu.

V pavilonu Stříbro je třeba hlavně vybudovat sociální zázemí. „Stravování dětí bude zajišťovat ZŠ Komenského alej," sdělila starostka Zdeňka Hamousová. Příslušnou změnu zřizovací listiny této školy budou kvůli tomu schvalovat zastupitelé v závěru června, stejně tak jako změnu u Základní školy praktické, speciální a logopedické. Ta pavilon Stříbro využívá a pod ni bude také nová školka spadat. „Po změně zřizovací listiny vyhlásíme druhé kolo zápisu dětí do mateřské školky. Zatím to udělat nemůžeme, nová školka oficiálně neexistuje," uvedla starostka.

Tři desítky maminek

Radnice v Žatci eviduje asi třicet maminek, které chodí nebo od podzimu začnou chodit do zaměstnání a jejich dítě nebylo přijato do mateřské školky. Na žateckou radnici se s výzvou k řešení nedostatku míst obrátily samy matky.

Podle vedení města by tím měl být problém s nedostatečnou kapacitou mateřských škol v Žatci vyřešen. „Podle doporučení z krajského úřadu mají města obecně hledat spíše jen přechodná řešení a nové školky nezřizovat. Během dvou, tří let začne počet dětí, které nastoupí do školek, opět klesat," tvrdí tajemník Městského úřadu Žatec Petr Vajda.