Zelený pás mezi panelovými domy v žatecké Písečné ulici se pyšní novým stromořadím. Stávajících sedm vysokých topolů nechalo totiž město doplnit o stejný počet úzce pyramidálních kultivarů buku zeleného. Jejich výsadbu uhradila v plné výši Nadace ČEZ ze svého grantového projektu Stromy částkou 33 300 korun.

„Písečná ulice se nachází v nejnovější zástavbě Žatce v lokalitě Jih. Příliš zeleně v podobě stromů tu není, případně byla, ale vzala již časem za své. To byl i případ většiny pyramidálních topolů v Písečné ulici, kde jsme rovněž zrenovovali a rozšířili chodníky," vysvětluje důvod výsadby nových buků Kateřina Frýdová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Žatci. Jak s trochou nadsázky dodala, v lokalitě je to jak „na výdrholci", takže stromy se stanou i přirozenými „rozbíječi" větru. Buky lesní přitom na doporučení odborné zahradnické firmy byly vybrány proto, že jsou více odolnější vůči městským vlivům než stávající topoly.

Starostka města Zdeňka Hamousová pak kvitovala možnost získání prostředků na nákup a výsadbu stromů od Nadace ČEZ. „Co si budeme povídat, ve městech příliš zeleně nebývá, zvláště na nových sídlištích. Když se nám naskytla šance, zažádat si u Nadace ČEZ o grant, hned jsme toho využili. Samozřejmě se budeme snažit, abychom podobnou podporu získali i v dalších letech. Stránky nadace proto pravidelně sledujeme a věříme, že podobný grant do budoucna zase vypíše," dodala.

„Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí již od roku 2011. Za tu dobu se až do dneška podařilo vysadit už na dvě stovky alejí, jen letos jich přibývají další desítky. V severních Čechách tak například mají nyní nově aleje či liniové výsadby v Hrušovanech na Chomutovsku, v Dolánkách nad Ohří či Žalhosticích. Brzy se k nim přidá i město Lom. Projekt v Žatci jsme podpořili obzvláště rádi, neboť se jedná o zlepšení životního prostředí na panelovém sídlišti," poznamenala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Podle ní Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely.

Ota Schnepp