Tři střední školy v okrese Louny se letos zapojí do projektu Studentské volby. Ty proběhnou v úterý 3. a středu 4. října na 294 středních školách po celé ČR.

Hlasují také studenti Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické v Žatci, Obchodní akademie a Střední odborné školy generála Františka Fajtla v Lounech a také se zapojí studenti Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech.

Studentské volby se konají již posedmé. Středoškoláci nyní volí politické strany, které kandidují do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volby organizuje společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Jde spíše o výchovný projekt, výsledky nemají žádnou právní váhu. Skutečné volby do Sněmovny Parlamentu ČR se konají 20. a 21. října.

Ilustrační foto.
Do Sněmovny kandidují čtyři desítky lidí z okresu Louny

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami již od roku 2010. „Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni.

Školy se do projektu přihlašovaly dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. „Největší zájem o Studentské volby projevila, jako už tradičně, gymnázia, kterých se přihlásilo 167. Naopak nejmenší zájem je ze strany středních odborných učilišť, u kterých evidujeme 39 přihlášek,“ říká Ester Pěkná, koordinátorka projektu Studentské volby.

Ilustrační foto.
Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici