Kdo chce pomoci dětem v pěstounských rodinách, orientuje se v základních školních předmětech a dokáže informace a poznatky srozumitelně vysvětlit, může se přihlásit jako doučovatel a přivydělat si i nějakou korunu. Poradna pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích už pátý rok organizuje doučování dětí. Děti se doučují ve čtyřech okresech včetně Lounska.

„Loni pomohlo toto doučování 49 dětem různých věkových kategorií, od předškolního věku až po osmnáctileté studenty,“ uvedla pro Deník Lenka Mašková, koordinátorka doučovatelů. Poradna pomáhá dětem na Litoměřicku, Českolipsku, Děčínsku i Lounsku.

„Doučování na Lounsku probíhá zatím ve dvou pěstounských rodinách. Jedna žije v Radonicích a druhá v Černčicích. Podařilo se zatím najít tři doučovatelky, jež mají na starost dvě holčičky v první třídě, jednoho třeťáka a jednu patnáctiletou slečnu,“ upřesnila Lenka Mašková.

Studenti dostanou odměnu

Doučování je vhodná činnost především pro studenty, zejména gymnázia nebo vysokých škol, se vztahem k pedagogice a vědám humanitního a sociálního zaměření. Může přijít vhod středoškolským či vysokoškolským studentům, kteří mají talent pro práci s dětmi, rádi získávají nové zkušenosti a díky tomu si mohou i přivydělat. Poradna nabízí studentům odměnu 85 Kč hrubého za každou odpracovanou doučovací hodinu.

Doučování probíhá přímo v rodinách, podle individuálních potřeb každého dítěte, ale i podle možností doučovatele, který do obce většinou dojíždí. Obvykle navštíví rodinu a doučuje dítě jednou nebo dvakrát za týden, po jedné nebo dvou hodinách. „Doučuje se vše, co je pro dané dítě právě potřeba, například jazyky, matematika, fyzika a další předměty,“ řekla Lenka Mašková.

Podle ní děti v náhradní rodinné péči mívají se školou potíže a doučování je šance, jak jim pomoci.

Doučování je šance na pomoc

„Cílem doučování je překonat znevýhodnění dětí v náhradní rodinné péči, zlepšit jejich školní úspěšnost a zvýšit i šanci dětí na budoucí profesní uplatnění,“ dodala. Služba je pro pěstounskou rodinu zdarma. Občanské sdružení Centrum pro rodinu v Terezíně, které je nyní součástí litoměřické poradny, vzniklo už v roce 2005 a jeho cílem je dlouhodobá podpora rodin s dětmi v náhradní rodinné péči.

Zájemci, kteří by chtěli doučovat děti, se mohou přihlásit v poradně v Litoměřicích nebo Terezíně, kontakty lze najít i na internetu, případně je může poskytnout i naše redakce.