Natálie Kárová ze Žatce ráda natáčí různá videa a živě je přenáší na internet. Streamování se věnuje delší dobu, na webu má stovky sledujících. Svůj koníček nyní využila pro dobrou věc. „Pozvala jsem holky ke mně domů a 24 hodin jsme vysílaly živě na platformě Twitch. Hrály jsme různé hry na počítači, komentovaly jsme je, snažily jsme se zabavit diváky. Vše jsme přenášely živě. Kdo se na to díval, mohl zároveň finančně přispět na útulek v Jimlíně,“ popsala.

Studentky si tento projekt vymyslely v rámci předmětu občanské výchovy Já občan, který mají ve škole. „Snažily jsme se zaujmout něčím novým. Naty streamuje, tak jsme vymyslely toto,“ řekla Petra Barochová. Jejich pořad v jednu chvíli sledovalo osm set diváků. Někteří přispěli částkami v řádech desítek korun, nejvyšší suma od jednoho dárce byla dva tisíce.

„Naty chtěla už delší dobu udělat nějakou dobročinnou sbírku. Teď se tato příležitost naskytla díky projektu, který jsme si měly připravit v občanské výchově,“ připomněla Nela Štrossová.  

Projekt v rámci předmětu Já občan běží pro studenty kvarty na žateckém gymnáziu několik let. „Studenti si mají zjednodušeně řečeno připravit prospěšný projekt, nějaký dobrý skutek, který jsou schopni sami zrealizovat. Nejde jen o teorii, projekty provádějí reálně. Na konci si o nich připraví prezentace,“ vysvětlila učitelka předmětu Já občan a zástupkyně ředitele gymnázia Lenka Kafková.

Studenti pomáhají 

Během let se žáci zapojili třeba do úklidu města, vyrobili ptačí budky, tabulkami označili cyklotrasu ze Žatce na Nechranickou přehradu na pravém břehu Ohře, četli lidem v domově pro seniory nebo zahráli na hudební nástroje pacientům v žatecké nemocnici.

Nevšední koníček Natálie se jejím rodičům zpočátku moc nelíbil, časem si ale na její streamování zvykli. „Když vidím dnešní trendy komunikace mezi mladými, asi se tomu nedá zabránit. Je dobré to ale usměrňovat a vést tak, aby byl koníček pro mladého člověka také přínosem v jeho životě a přispěl k jeho rozvoji. Že holky vymyslely tento projekt, mě potěšilo. Překvapilo mě, kolik vybraly peněz,“ reagoval otec Natálie Pavel Kára.

Útulkem projdou stovky psů ročně

Potěšen byl i provozovatel útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně David Kubalík. „Osmnáct tisíc korun je pro nás hezká částka. Jak ji konkrétně využijeme, zatím nevím,“ řekl. „Věcí, do kterých musíme investovat, je celá řada. Například plánujeme centrální vytápění obou dvou našich budov. Je také možné, že peníze budeme muset investovat do nové pračky,“ dodal.

Během roku projde útulkem 350 až 400 psů a několik desítek koček. Denní náklady na provoz a krmení zvířat se pohybují v řádech tisíců korun. Provozovatel útulku proto každou pomoc vítá. Lidé mohou přispívat i prostřednictvím transparentního účtu nebo pomáhat svou dobrovolnickou prací. S tou má zkušenost i čtvrtá z dívek Barbora Voráčková. „Psy miluji, v budoucnu bych s nimi chtěla pracovat. Třeba u policie. V útulku v Jimlíně jsem už párkrát byla jako dobrovolná brigádnice,“ sdělila.

Útulek v Jimlíně, který se nachází těsně pod zámkem Nový Hrad, je v současné době jediným v okrese Louny. Končí v něm hlavně nalezená, opuštěná a týraná zvířata.