Sucho, které v Česku panuje prakticky od konce zimy, se neustále zhoršuje. Občasné bouřky situaci nevylepšují, k nejpostiženějším oblastem se už přiřadily části Lounska a Žatecka. V některých potocích je tak málo vody, že úřady vyhlásily zákazy odběrů. Zemědělci, kteří v této době sklízejí úrodu, sčítají škody.

Zatímco v řece Ohři je díky odpouštění z Nechranické přehrady vody dost, menší toky jsou na tom podstatně hůře. „Oblasti povodí Blšanky nebo Liboce jsou velmi suché, situace je tam špatná,“ sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Městské úřady vyhlásily zákazy odběrů z celé řady potoků v okrese Louny, vodu z nich nemohou čerpat zahrádkáři ani zemědělci. „Jde o to udržet v potocích život. Když je málo vody, snadněji se ohřívá a rychleji z ní mizí kyslík,“ vysvětlil Svejkovský. „Bouřky, které se občas objeví, zlepší stav jen na malou chvíli. Na celkovou špatnou situaci nemají podstatný vliv,“ dodal.

V Lubenci na Podbořansku se konala tradiční Vavřinecká pouť. Foto Markéta Michalcová
OBRAZEM: Lubenec bavila Vavřinecká pouť

Rybáři zatím žádný hromadný úhyn nezaznamenali. „Jediný problém jsme řešili na Liboci v Libočanech na jezu. Teklo tam tak málo vody, že všechna šla do rybího přechodu a do tůně pod jezem žádná. Aby v ní ryby nebyly v ohrožení, domluvili jsme se s Povodím Ohře na dočasném zahrazení přechodu, aby všechna voda šla přes jez do tůně. Teď stejně žádné ryby nemigrují,“ sdělil hospodář žatecké organizace Českého rybářského svazu Zdeněk Beldík.

Díky Nechranické přehradě, která vznikla primárně pro zásobování vodou, je situaci na Ohři pod hrází dobrá. Povodí v řece musí zachovávat minimální průtok osm kubíků za vteřinu, aktuálně z přehrady vytéká jedenáct. A to při přítoku čtyř metrů krychlových. Situaci pomáhá i fakt, že kvůli pracím na přelivu hráze se přehrada více odpouští. Klesnout má ještě o dva a půl metru.

NETRADIČNÍ SOUTĚŽE. Na vodě, na suchu, často při karambolech i ve vzduchu. Tam všude se odehrával již třináctý ročník olympiády mikroregionu Perucko. Foto Miroslav Blažek
FOTO: Perucko se utkalo v netradičních soutěžích

Problémy se suchem mají i zemědělci, vlhkost půdy se stále snižuje. „Nejkritičtější situace je na většině Polabí a Poohří a v okolí Prahy, kde jsou zásoby využitelné vody prakticky na nule,“ uvedl náměstek ředitele pro hydrologii Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka.

Jeho slova potvrzují pěstitelé na Lounsku i Žatecku. Horší výnosy měli při nedávno skončené sklizni obilí, suchem je poškozená také kukuřice nebo slunečnice. „Přitom obě plodiny si mohou díky větším kořenům brát vodu z hloubky až jeden metr. Ale voda není už ani tam,“ sdělil jednatel zemědělské společnosti Faunus Vidovle Jan Pour.

Firma hospodaří na 1500 hektarech půdy na Žatecku. „Kvůli suchu začneme se sklizní kukuřice o měsíc dřív, než bývá obvyklé. Už v polovině srpna. Kukuřice nedozrála přírodní cestou, je uschlá, už si nemá kam sáhnout pro vodu,“ dodal. Podobné je to i se slunečnicí, i její sklizeň začne dříve než obvykle.

Podobné problémy řeší i zemědělci na Lounsku. „Letos jsme sklidili všechno obilí do 31. července. Aby to bylo tak brzy, to nikdo nepamatuje,“ řekl ředitel Zemědělského družstva Podlesí Ročov Josef Fric. Za rychlejší zrání může počasí. Úroda obilí je asi o 20 procent nižší, než je dlouholetý průměr. V Ročově, který je významným chmelařským střediskem, by uvítali vydatnější déšť také kvůli této plodině. „Několik milimetrů vody při bouřkách spadlo, ale ta se ke kořenům nedostala,“ doplnil Fric.

Ilustrační foto.
„Babičko, potřebuju peníze.“ Podvody na seniorech stále frčí